X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Biografia Andrzeja Chciuka, pisarza polskiej emigracji w Australii

22.05.2021 18:51
Andrzej Chciuk-pisarz z antypodów, drugie wydanie biografii poprawione i uzupełnione, dr Bogumiła Żongołłowicz przygotowywała na rok 2020, na  setną rocznicę urodzin polskiego pisarza powojennej emigracji w Australii.
Audio
  • Biografia Andrzeja Chciuka. O pracy nad książką dr Bogumiła Żongołłowicz opowiedziała Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj
Dr Bogumiła Żongołłowicz
Dr Bogumiła ŻongołłowiczFoto: archiwum własne

Książka miała się ukazać właśnie z tej specjalnej okazji. Pandemia to uniemożliwiła, jednak zyskano czas co przysłużyło się publikacji, która została wydana z wielką starannością. Książka wyszła w Toruniu w Oficynie Wydawniczej Kucharski, ale powstawała w  Melbourne i pod Londynem, gdzie mieszka Zuzanna Lipińska, rysowniczka, która wykonała jej  projekt  graficzny i typograficzny.

Dr Bogumiła Żongołłowicz opowiadała Polskiemu Radiu dla Zagranicy, że w nowym wydaniu biografii Andrzeja Chciuka zamieszczono zdjęcie z dwutygodnika „Polska i Świat”, który się ukazywał  w Paryżu na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W pięciu numerach tego pisma drukowano cykl: „Pierwsi Polacy we Francji” z tekstami Andrzeja Chciuka i ilustracjami Eryka Lipińskiego, ojca Zuzanny, który w Paryżu przebywał na stypendium twórczym.

Zuzanna Lipińska, jako spadkobierczyni praw autorskich, nie tylko wyraziła zgodę na przedrukowanie ilustracji  założyciela „Szpilek” w nowym wydaniu biografii Chciuka, ale też nadała ostateczny graficzny  kształt książce.  

Bogumiła Żongołłowicz   przystępując do pisania pierwszego wydania „Pisarza  z antypodów”, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Literackiego w Krakowie(1999), sama miała za sobą czteroletni staż emigracyjny, teraz jest to staż trzydziestoletni. Bardzo rozrosło się polonijne archiwum autorki, ale też  dostęp do wszelkiego rodzaju dokumentów i archiwaliów stał się dużo łatwiejszy. Dlatego w drugim wydaniu biografii Andrzeja Chciuka wiele wątków mogło być uzupełnionych i rozszerzonych, jak na przykład przywołany tu, francuski okres w życiu pisarza.

O pracy nad książką dr Bogumiła Żongołłowicz opowiedziała Marii Wieczorkiewicz.

Andrzej Chciuk prozaik, poeta, dziennikarz, felietonista, jeden z najbardziej utalentowanych pisarzy emigracyjnych. Obok Brunona Schulza i Kazimierza Wierzyńskiego najsłynniejszy drohobyczanin parający się piórem. Urodził się 13 stycznia 1920 roku w Drohobyczu, zmarł 15 maja 1978 roku w Melbourne. W różnych okresach życia spełniał się również jako ułan, kucharz, nauczyciel oraz  społecznik. Pisał powieści wspomnieniowe o przedwojennym Drohobyczu, opowiadania, wiersze. Był także felietonistą prasy polonijnej.  W 1970 roku jego książka "Atlantyda. Opowieść o Wielkim Księstwie Bałaku" zdobyła pierwsze miejsce w dorocznym konkursie londyńskich  "Wiadomości". Uznano ją za "najwybitniejszą książkę pisarza polskiego pochodzenia wydaną na emigracji w 1969 roku". 

Polskim czytelnikom twórczość Andrzeja Chciuka od lat przybliża dr Bogumiła Żongołłowicz, pisarka,poetka, dziennikarka i dokumentalistka  zajmująca się badaniem losów powojennej  Polonii w Australii. Po wydaniu biografii, Andrzejowi Chciukowi Bogumiła Żongołłowicz poświęciła jeszcze  dwie kolejne ksiązki:  Kabaret  “Wesoła Kookaburra”(2004) i O pół globu od domu. Obraz Polonii australijskiej w twórczości Andrzeja Chciuka (2007).

 

Tomasz Łychowski - poeta, malarz, promotor polskiej kultury w Brazylii

19.05.2021 13:32
Obecnie poeta coraz bardziej staje się misjonarzem nadziei. Nieść nadzieję jest obowiązkiem współczesnego poety-powiedział  Polskiemu  Radiu dla Zagranicy Tomasz Łychowski, Polak i Brazylijczyk, poeta, tłumacz, malarz i działacz polonijny o niezwykłym życiorysie.

W Londynie otwarto pierwszą stałą, ogólnodostępną wystawę poświęconą polskim lotnikom

22.05.2021 16:38
W znajdującym się zachodnim Londynie Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię z udziałem premiera Borisa Johnsona otwarto w piątek pierwszą w tym kraju stałą, ogólnodostępną wystawę poświęconą udziałowi Polskich Sił Powietrznych w II wojnie światowej.

Nowojorczycy chcą uchronić przed wyburzeniem dom, który był ostoją polskości

23.05.2021 09:16
Nowojorskie instytucje zajmujące się ochroną obiektów historycznych przy wsparciu amerykańskich mediów i ustawodawców podjęły wysiłki na rzecz ocalenia domu Walentyny i Aleksandra Jantów-Połczyńskich. Stanowił za ich życia ostoję polskości w Nowym Jorku, a grozi mu wyburzenie.