Redakcja Polska

Artyści światowego formatu na Warsaw Summer Jazz Days 2021

05.07.2021 14:56
W tym roku festiwal powraca do swoich głównych założeń - prezentacji najlepszych aktualnie artystów światowego jazzu i występów młodych muzyków polskich. Branford Marsalis, John Patitucci, Chris Potter, Brian Blade, Antonio Sanchez - to gwiazdy tegorocznej edycji festiwalu.
Audio
Zdjęcie archiwalne
Zdjęcie archiwalneFilip Błażejewski/FORUM

Początek festiwalu w poniedziałek wieczorem. Trzy pierwsze wieczory wypełnią niebiletowane koncerty w klubie Pardon, To Tu. Usłyszymy: Horny Trees Trio, Łoskot i Contemporary Noise Duo.

Główne koncerty w Klubie Stodoła rozpoczną się w czwartek - 8 lipca. Rozpocznie je Trio Thumbscrew, zespół składający się z trzech uznanych liderów sceny nowego jazzu i nowej muzyki improwizowanej. Później pojawi się Antonio Sanchez Special Quartet. Grupa meksykańsko-amerykańskiego perkusisty jazzowego i kompozytora najbardziej znanego ze współpracy z gitarzystą jazzowym Patem Methenym. Kończyć będzie Nik Bartsch z projektem Ronin.

9 lipca zagrają: włoski wirtuoz, grający na gitarze akustycznej Antonio Forcione, wschodząca gwiazda amerykańskiej pianistyki Christian Sands Trio i Juliana Lage Trio.

Kolejnego dnia na scenie pojawi się amerykańska trębaczka wywodząca się z chicagowskiego środowiska muzyki improwizowanej Jamie Branch z zespołem, a także uznany amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy Branford Marsalis z Quartetem.

W finale - 11 lipca - wystąpią dwa polskie zespoły: Semiotic Quintet i Maciej Kitajewski Trio laureaci konkursu "Jazzowy debiut fonograficzny" organizowanego przez IMiT. Później zagra harfistka Alina Bzhezhinska z Quartetem i saksofonista Tony Kofi. Na koniec zespół wielkich indywidualności jazzowego świata - amerykański basista oraz kontrabasista John Patitucci, światowej klasy saksofonista Chris Potter i perkusista Brian Blade.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: Jazz KULTURA MUZYKA

Wilno chce zostać miastem literatury UNESCO

04.07.2021 09:25
Władze stolicy Litwy mają nadzieję, że uzyskanie tego statusu będzie miało wpływ na rozpowszechnienie wiedzy o zasługach miasta dla literatury na świecie.

Białoruś: zamknięto punkt korespondencki rozgłośni Euroradio

05.07.2021 11:55
Białoruskie władze odmówiły rejestracji w Mińsku placówki korespondenta międzynarodowej rozgłośni "Euroradio". Decyzja władz miejscowych została opublikowana na oficjalnym prawnym portalu rządowym.

Co wiemy o Powstaniach Śląskich? TAURON rusza ze specjalną wystawą historyczną

05.07.2021 13:38
80 procent Polaków słyszało o Powstaniach Śląskich - tak wynika ze zleconego przez TAURON sondażu na temat zrywu powstańczego na Śląsku. Jednocześnie jedynie co piąty ankietowany łączy te wydarzenia z postacią Wojciecha Korfantego, dowódcą III Powstania Śląskiego. 68 procent nie wie, że kluczowa bitwa powstania rozegrała się pod Górą Świętej Anny.