Redakcja Polska

Siódma edycja Play Poland Film Festival w Wielkiej Brytanii

16.11.2021 14:45
Po kilkuletniej przerwie popularny i zasłużony dla promocji kultury polskiej w Wielkiej Brytanii festiwal ponownie zagościł na mapie wydarzeń kulturalnych.
Audio
  • Rozmowa z Iwoną Nowak, dyrektor Play Poland Film Festival [posłuchaj]
Plakat promujący wydarzenie
Plakat promujący wydarzenieplaypoland.org.pl
Play Poland Film Festival jest jednym z największych polskich festiwali filmowych, organizowanych na tak szeroką skalę w sieci i przybierającym całkowicie nowatorską formę, w oparciu o technologie, do których dotąd sięgaliśmy tylko incydentalnie, z w pełni bezpieczną platformą VOD na czele.
 
Siódma edycja Play Poland Film Festival została przygotowywana w sposób pozwalający na realizację festiwalu w całości w Internecie. Internetowa odsłona festiwalu daje nowe, wcześniej nierealne do osiągnięcia możliwości dotarcia do widzów.
W tym roku program Play Poland Film Festival składa się z dwóch modułów tematycznych. Jeden z nich skupiony jest na relacjach międzyludzkich, zagadnieniach, z którymi ludzkość boryka się w dzisiejszych czasach, a drugi poświęcony będzie Stanisławowi Lemowi

Rok 2021 został ogłoszony rokiem tego wybitnego pisarza z racji przypadającego we wrześniu stulecia jego urodzin. Pokazywane są zatem filmy, które powstały na podstawie dzieł słynnego futurologa, który przewidział przyszłość, w której obecnie się znajdujemy. Stanisław Lem pisząc swoje powieści nie skupiał się na samej technologii, ale przede wszystkim rozpatrywał problemy, z jakimi człowiek jutra będzie się borykać. Filmom towarzyszyć wystawa ilustracji autorstwa Daniela Mroza poświęconych prozie Lema.
 
Świat stoi na progu klęski ekologicznej. Naukowcy biją na alarm. Organizowane są konferencje, wiece mające na celu uświadamianie powagi sytuacji i nakłanianie społeczeństwa i rządów do podjęcia działań ratujących Ziemię. Korporacje wdrażają politykę pro-ekologiczną. Artyści i reżyserzy nie pozostają w tej sytuacji bierni. Obraz ma wszak bardzo dużą siłę przekazu i jest on narzędziem, które także zostaje wykorzystane w walce o naszą planetę. Filmy wyświetlane podczas festiwalu to w dużej mierze dokumenty o zanieczyszczeniu środowiska, eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi, efekcie cieplarnianym, przemysłowej hodowli zwierząt, ale także różne wersje wizji przyszłości. 
Play Poland Film Festival przygląda się poważnemu problemowi ludzkości, jakim jest dyskryminacja i nierówność ze względu na m.in. orientację seksualną, płeć i niepełnosprawność. Dyskryminacja jest jednym z przejawów wrogiego społecznie procesu nienawiści, który może ostatecznie przybrać bardzo niebezpieczną formę. W dzisiejszych czasach pojawia się ona również w rzeczywistości wirtualnej w formie cyberprzemocy. Mamy jedno życie, dlaczego więc nie możemy być szczęśliwi, dlaczego jesteśmy narażeni na wszechobecny hejt? Te oraz inne pytania stawiają twórcy wybranych filmów.

W programie pojawiają się również filmy traktujące o problemach społecznych i psychologicznych, o trudnych relacjach rodzinnych. Czasy się zmieniły, połowa mieszkańców Ziemi ma stały dostęp do Internetu. Na co dzień jesteśmy narażeni na natłok nieprzefiltrowanych informacji, boimy się samotności, odizolowania, pandemii koronowirusa, katastrofy ekologicznej. Wszystko to prowadzi do zamętu i dezorientacji, często podsycanych przez nieodpowiedzialne media, których wiadomości trudno zweryfikować mniej doświadczonemu odbiorcy.
W programie Play Poland Film Festiwal 2021 każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, coś, co go poruszy i skłoni do refleksji. Zapraszamy 11-25 listopada ponad 1000 minut ważnego polskiego głosu w kinematografii!
playpoland.org/pl / KS

Sukcesy polskiej kinematografii w Czechach

15.11.2021 15:43
Polscy filmowcy zdominowali w stolicy Czech dwa odbywające się w ostatnich dniach festiwale: „Niezłomni i Ofiarowani“ oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy 3KinoFest.

Alok Sharma: szczyt klimatyczny w Glasgow to zwycięstwo ale "kruche"

15.11.2021 16:48
Zakończony w niedzielę szczyt COP26 w Glasgow to zwycięstwo, ale zwycięstwo "kruche" - uważa szef szczytu klimatycznego Alok Sharma. Ustalenia szczytu w Glasgow nie pozwalają na realizację celów z konferencji paryskiej sprzed pięciu lat, ale zobowiązania krajów je przybliżają.

Wkrótce rusza 12. Festiwal Polskich Filmów w Kanadzie

16.11.2021 11:18
12. Festiwal Filmów Polskich odbędzie się od 19 do 22 listopada 2021 w Toronto w kinie Revue.

Dzień Służby Zagranicznej. Ważna rola polskiej dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej

16.11.2021 17:36
16. listopada przypada Dzień Służby Zagranicznej. Święto polskich dyplomatów ustanowione zostało w rocznicę wystosowania przez marszałka Józefa Piłsudskiego 16 listopada 1918 roku "depeszy do szefów mocarstw notyfikującą powstanie Państwa Polskiego". Dzień ten obchodzimy od 2009 roku, jako wyraz uznania dla roli dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej. O ważnej roli i zadaniach polskiej dyplomacji rozmawiamy z Arkadym Rzegockim, Szefem Służby Zagranicznej.