Redakcja Polska

Zainaugurowano uroczystości 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej w Warszawie

21.01.2022 14:48
Jedna z najstarszych instytucji kultury w Polsce działała w latach 1747-1795 jako Biblioteka Załuskich. Reaktywowana została w 1928 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego.
Audio
  • Zainaugurowano uroczystości 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej w Warszawie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
275. rocznica otwarcia Biblioteki Narodowej oraz inauguracji nowych czytelni
275. rocznica otwarcia Biblioteki Narodowej oraz inauguracji nowych czytelniFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Jubileusz jest okazją do otwarcia nowych czytelni -  są one trzykrotnie większe od dotychczasowych i mają prawie 400 miejsc siedzących. Dla czytelników będą one dostępne od 24 lutego. To dzień, w którym obchodzona jest rocznica reaktywowania Biblioteki Narodowej w 1928 roku.

Historia instytucji sięga roku 1747, gdy Bibliotekę Załuskich ufundowali dwaj bracia Załuscy, Józef i Andrzej. W owym czasie była to jedna z największych bibliotek publicznie dostępnych w Europie – tłumaczy Maria Wrede z Zakładu Rękopisów BN.

Po śmierci fundatorów instytucja przeszła pod opiekę państwa jako Biblioteka Rzeczypospolitej. W 1780 roku Sejm przyznał jej prawo otrzymywania egzemplarza obowiązkowego każdej publikacji z terenu Polski. Biblioteka Narodowa była dwukrotnie likwidowana i w znacznym stopniu niszczona. Po raz pierwszy, kiedy została wywieziona z kraju po utracie niepodległości w 1795 roku. Kolekcja, choć nie w całości, została zwrócona Polsce na mocy traktatu ryskiego. Kolejny raz Biblioteka Narodowa została zniszczona podczas II wojny światowej – zbiory spalili Niemcy po upadku Powstania Warszawskiego.

Po wojnie bibliotekę systematycznie odbudowywano. W 1959 roku powróciły do kraju najcenniejsze zabytki zdeponowane w Kanadzie, udało się odzyskać część książek wywiezionych do Niemiec, do zbiorów włączono też porzucone księgozbiory niemieckie z Ziem Odzyskanych. Przekazano tam także fragmenty bibliotek prywatnych. Dziś w Bibliotece Narodowej znajdują się najcenniejsze ocalałe skarby piśmiennictwa polskiego – podkreśla dyrektor instytucji dr Tomasz Makowski. W Bibliotece Narodowej przechowywane są też cenne dokumenty spoza Polski.

W nowych, zmodernizowanych czytelniach Biblioteka Narodowa będzie udostępniała 10 milionów woluminów ze swoich magazynów oraz 3,5 miliona obiektów cyfrowych z polona.pl - jednej z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największej tego typu biblioteki w Polsce.

IAR/ep

17 lat temu zmarł Jan Nowak-Jeziorański, legendarny "kurier z Warszawy"

20.01.2022 13:16
17 lat temu, 20 stycznia 2005 roku, zmarł Jan Nowak-Jeziorański, pisarz, polityk, żołnierz AK, legendarny "kurier z Warszawy", cichociemny. Po wojnie wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. 

Festiwal kolęd i pastorałek w Mościskach na Ukrainie

20.01.2022 15:53
W Mościskach w obwodzie lwowskim odbył się festiwal kolęd i pastorałek. W miejscowym domu kultury wystąpiły zespoły parafialne z całego dekanatu - z Mościsk oraz pobliskich miejscowości - Krysowic, Strzelczysk, Pnikuta, Czyszek, Trzcieńca i Sądowej Wiszni. Kolędy brzmiały we własnych aranżacjach muzycznych po ukraińsku i po polsku.

"Znaczący zbieg okoliczności". Brzezinski rozpoczyna podróż do Polski w rocznicę śmierci Nowaka-Jeziorańskiego

21.01.2022 08:43
Chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu stwierdził, że znaczącym zbiegiem okoliczności jest, iż ambasador Mark Brzezinski rozpoczyna podróż z USA do Warszawy w rocznicę śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który zmarł 20 stycznia 2005 roku.