Redakcja Polska

Arcydzieła Brueghla i Hedy trafiły na Wawel

22.02.2022 13:14
Dwa wybitne dzieła sztuki europejskiej „Karczma Pod Świętym Michałem” Pietera II Brueghla oraz „Martwa natura” Willema Claesza Hedy to nowe nabytki Zamku Królewskiego na Wawelu.
Audio
  • Arcydzieła Brueghla i Hedy trafiły na Wawel - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Materiały prasowe
Materiały prasoweFoto: Zamek Królewski na Wawelu

Obrazy autorstwa jednych z najwybitniejszych XVII-wiecznych malarzy niderlandzkich powstały w najlepszych latach ich twórczości. Pozyskane dzięki mecenatowi państwa ze zbiorów prywatnych w Paryżu arcydzieła to pod względem wartości największy zakup dzieł malarskich w powojennej historii Wawelu.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił podczas ich prezentacji, że ich pozyskanie dla polskiego muzeum to wyjątkowe osiągnięcie.

Pieter II Brueghel zasłynął jako kopista i naśladowca kompozycji sławnego i wybitnego ojca Pietera I Bruegla. „Karczma Pod Świętym Michałem”, mimo że utrzymana w brueglowskiej manierze, stanowi jednak jego oryginalne dzieło, w którym nie odwołuje się do żadnej ze znanych prac ojca. Zaprezentował tu indywidualny styl, bogactwo inwencji i zamiłowanie do szczegółu.

Martwa natura Willema Claesza Hedy utrzymana w szarozielonej tonacji, przedstawia kompozycję kosztownych, lśniących naczyń srebrnych i szklanych. Działający w Haarlemie artysta specjalizował się w malowaniu tzw. śniadań (ontbijtjes), znanych również jako monochrome banketjes. Martwej natury o tak wysokiej klasie artystycznej jeszcze na Wawelu nie było.

Pozyskanie obrazów było wynikiem długich poszukiwań na rynku sztuki i wykorzystania budowanych przez lata kontaktów w europejskim środowisku muzealników. Dzieła zostały zakupione do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu z dotacji celowej prezesa Rady Ministrów oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Kolekcja malarstwa niderlandzkiego w zbiorach wawelskich liczy ok. 100 dzieł, natomiast nie było w niej do tej pory żadnych prac autorstwa Hedy ani któregokolwiek z Brueghlów – z wyjątkiem niewielkiego obrazu przypisywanego hipotetycznie Pieterowi II Brueghlowi. Zakupione dzieła zostaną w najbliższym czasie zaprezentowane w Sali Senatorskiej, a następnie będą eksponowane w komnatach królewskich – obok arrasów Zygmunta Augusta i obrazów włoskich z kolekcji Lanckorońskich.

IAR/ep

W Baku będzie upamiętniony dorobek polskich architektów

20.02.2022 09:00
W Baku, z udziałem ambasadora RP i wiceminister kultury Azerbejdżanu, zaprezentowano pomysły na upamiętnienie dorobku polskich architektów działających w Azerbejdżanie na przełomie XIX i XX wieku. Projekty przygotowała Ambasada RP i Azerska Agencja Turystyczna.

Rozbudowa wystawy "Golgota Wschodu" we Wrocławiu. Apel o zdjęcia Sybiraków

20.02.2022 19:41
Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu rozbudowuje wystawę "Golgota Wschodu" i apeluje o udostępnienie zdjęć Sybiraków. Chodzi zarówno o zdjęcia w okresu przedwojennego, jak i współczesne. Autorom zależy na pokazaniu jak największej liczby zesłanych osób.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21.02.2022 12:11
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody na świecie odbyły się w 2000 roku, w Polsce po raz pierwszy świętowano Dzień Języka Ojczystego w 2005 roku.