X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Arcydzieła Brueghla i Hedy trafiły na Wawel

22.02.2022 13:14
Dwa wybitne dzieła sztuki europejskiej „Karczma Pod Świętym Michałem” Pietera II Brueghla oraz „Martwa natura” Willema Claesza Hedy to nowe nabytki Zamku Królewskiego na Wawelu.
Audio
  • Arcydzieła Brueghla i Hedy trafiły na Wawel - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Materiały prasowe
Materiały prasoweFoto: Zamek Królewski na Wawelu

Obrazy autorstwa jednych z najwybitniejszych XVII-wiecznych malarzy niderlandzkich powstały w najlepszych latach ich twórczości. Pozyskane dzięki mecenatowi państwa ze zbiorów prywatnych w Paryżu arcydzieła to pod względem wartości największy zakup dzieł malarskich w powojennej historii Wawelu.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił podczas ich prezentacji, że ich pozyskanie dla polskiego muzeum to wyjątkowe osiągnięcie.

Pieter II Brueghel zasłynął jako kopista i naśladowca kompozycji sławnego i wybitnego ojca Pietera I Bruegla. „Karczma Pod Świętym Michałem”, mimo że utrzymana w brueglowskiej manierze, stanowi jednak jego oryginalne dzieło, w którym nie odwołuje się do żadnej ze znanych prac ojca. Zaprezentował tu indywidualny styl, bogactwo inwencji i zamiłowanie do szczegółu.

Martwa natura Willema Claesza Hedy utrzymana w szarozielonej tonacji, przedstawia kompozycję kosztownych, lśniących naczyń srebrnych i szklanych. Działający w Haarlemie artysta specjalizował się w malowaniu tzw. śniadań (ontbijtjes), znanych również jako monochrome banketjes. Martwej natury o tak wysokiej klasie artystycznej jeszcze na Wawelu nie było.

Pozyskanie obrazów było wynikiem długich poszukiwań na rynku sztuki i wykorzystania budowanych przez lata kontaktów w europejskim środowisku muzealników. Dzieła zostały zakupione do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu z dotacji celowej prezesa Rady Ministrów oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Kolekcja malarstwa niderlandzkiego w zbiorach wawelskich liczy ok. 100 dzieł, natomiast nie było w niej do tej pory żadnych prac autorstwa Hedy ani któregokolwiek z Brueghlów – z wyjątkiem niewielkiego obrazu przypisywanego hipotetycznie Pieterowi II Brueghlowi. Zakupione dzieła zostaną w najbliższym czasie zaprezentowane w Sali Senatorskiej, a następnie będą eksponowane w komnatach królewskich – obok arrasów Zygmunta Augusta i obrazów włoskich z kolekcji Lanckorońskich.

IAR/ep

W Baku będzie upamiętniony dorobek polskich architektów

20.02.2022 09:00
W Baku, z udziałem ambasadora RP i wiceminister kultury Azerbejdżanu, zaprezentowano pomysły na upamiętnienie dorobku polskich architektów działających w Azerbejdżanie na przełomie XIX i XX wieku. Projekty przygotowała Ambasada RP i Azerska Agencja Turystyczna.

Rozbudowa wystawy "Golgota Wschodu" we Wrocławiu. Apel o zdjęcia Sybiraków

20.02.2022 19:41
Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu rozbudowuje wystawę "Golgota Wschodu" i apeluje o udostępnienie zdjęć Sybiraków. Chodzi zarówno o zdjęcia w okresu przedwojennego, jak i współczesne. Autorom zależy na pokazaniu jak największej liczby zesłanych osób.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21.02.2022 12:11
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody na świecie odbyły się w 2000 roku, w Polsce po raz pierwszy świętowano Dzień Języka Ojczystego w 2005 roku.