Redakcja Polska

Kościół w Polsce modli się o pokój na Ukrainie

02.03.2022 12:14
Obchodzona dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa rozpoczynająca trwający 40 dni okres Wielkiego Postu zgodnie z prośbą papieża Franciszka jest dniem postu i modlitwy w intencji pokoju i solidarności z Ukrainą.  
Audio
  • Dzień modlitw za Ukrainę - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
W sanktuariach i kościołach w Polsce wierni modlą się o pokój na Ukrainie
W sanktuariach i kościołach w Polsce wierni modlą się o pokój na UkrainiePAP/Darek Delmanowicz

Wieczorna uroczysta msza w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, którą odprawi  metropolita warszawski Kazimierz Nycz, będzie sprawowana po polsku i po ukraińsku. W Polsce o pokój na Ukrainie modlono się w kościołach jeszcze przed atakiem Rosjan. Teraz duchowni tym bardziej wzywają do takiej modlitwy.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w orędziu telewizyjnym na Środę Popielcową powiedział, że Polska jest poruszona bohaterstwem i ofiarnością ukraińskiego społeczeństwa. Zapewnił o modlitwie i wsparciu w obliczu rosyjskiej agresji. Arcybiskup podziękował też wszystkim, którzy włączyli się w pomoc uchodźcom.

Na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w Środę Popielcową po mszach świętych w całej Polsce odbędzie się zbiórka pieniędzy. Caritas Polska przeznaczy je na pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Zbiórka w kościołach na rzecz uchodźców z Ukrainy odbyła się już w minioną niedzielę.

- Marzymy o tym, aby pewnego dnia doszło do przebaczenia i pojednania między wszystkimi narodami Europy Środkowej i Wschodniej. Abyśmy mogli żyć nie tylko w pokoju, ale także w przyjaźni – powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. I dodał: - Rosjanie, którzy dzisiaj protestują przeciwko tej wojnie narażając się oficjalnym władzom, umacniają naszą nadzieję na moralne i duchowe odrodzenie całego rosyjskiego narodu.

IAR/ep

"Dobranoc Europo. Gdy śpisz, mali Ukraińcy strzegą twoich snów". Wstrząsający wpis parlamentu

02.03.2022 09:27
"Dobranoc Europo. Gdy śpisz, mali Ukraińcy strzegą twoich snów, stając się żywymi tarczami dla Unii Europejskiej przed rosyjską inwazją" - napisano we wtorek wieczorem na twitterowym profilu ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu).

Caritas Polska przyjmie 2 tysiące dzieci z ukraińskich domów dziecka

02.03.2022 10:03
- Caritas w Polsce przyjmie 2 tys. dzieci z ukraińskich domów dziecka, głównie ze wschodu kraju - poinformował dyr. Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Ambasador RP w Kijowie: to miasto nie do zdobycia. "Ukraińcy nie mają już nic do stracenia poza swoim życiem"

02.03.2022 11:43
Kijów, to miasto jest nie do zdobycia; jest tylko cena krwi, ale Ukraińcy nie maja już nic do stracenia poza swoim życiem, nic ich nie zniechęci do walki z Rosją - podkreślił w środę ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki.