Redakcja Polska

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie pomaga chronić ukraińskie zabytki

29.08.2022 15:22
Od początku rosyjskiej inwazji centrum działające przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa koordynuje inicjatywy ratujące zasoby kulturalne Ukrainy i pomaga ludziom kultury.
Audio
  • Rozmowa z dyr. Narodowego Instytutu Dziedzictwa Katarzyną Zalasińską [posłuchaj]
Dyr. NID Katarzyna Zalasińska w studiu PRdZ
Dyr. NID Katarzyna Zalasińska w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Polska pomaga już ponad stu ukraińskim instytucjom kultury. Dotychczas na Ukrainę zostało wysłanych kilkadziesiąt transportów z materiałami do zabezpieczenia materiałów archiwalnych, zabytków i muzealiów. Kolejne transporty są w przygotowaniu. W dotychczas zorganizowanych transportach, które dotarły już do Ukrainy, znalazł się sprzęt przeciwpożarowy i materiały niezbędne do zabezpieczania zbiorów. Organizowane są kolejne dostawy zaspokajające bieżące potrzeby.

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie powstało w ramach struktury Narodowego Instytutu Dziedzictwa – instytucji, która od 60 lat bada i chroni polskie dziedzictwo kulturowe. Zadaniem pracowników Centrum – jest koordynowanie pomocy na rzecz ratowania ukraińskiego dziedzictwa kulturalnego zagrożonego działaniami wojennymi.

O działalność Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie dr Katarzynę Zalasińską, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, zapytała Ewa Plisiecka.

Polska pomaga zabezpieczać zabytki na Ukrainie

09.03.2022 13:30
W wyniku inwazji Rosji dziedzictwo kulturowe Ukrainy jest mocno zagrożone. W wielu miejscach w Polsce trwają zbiórki sprzętu i środków do ochrony niszczonych zabytków i dóbr kultury na Ukrainie.  

Lwów chroni swoje zabytki przed rosyjskimi rakietami

02.04.2022 12:26
Lwów chroni swoje zabytki przed skutkami ewentualnych bombardowań. Część dzieł sztuki została przeniesiona do schronów, a miejskie pomniki oraz kościoły są osłonięte workami z piaskiem oraz blachą.

Pierwsze spotkanie Międzyresortowego Zespołu na rzecz Polonii i Polaków za Granicą

19.07.2022 13:19
Wsparcie Polonii i Polaków za granicą oraz wykorzystanie ich potencjału - to zadania Międzyresortowego Zespołu na rzecz Polonii i Polaków za Granicą. W Kancelarii Premiera odbyło się jego pierwsze posiedzenie.

Wystawa "Biało-czerwono-biały". "Niepodległa Białoruś jest polską racją stanu"

09.08.2022 12:44
Na ogrodzeniu Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie można już oglądać wystawę „Biało - czerwono- biały”, otwartą w drugą rocznicę sfałszowanych wyborów na Białorusi. To wystawa, która jest pokłosiem międzynarodowego konkursu na plakat nawiązujący do mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian i walki z reżimem Aleksandra Łukaszenki.