Redakcja Polska

W Warszawie rozpoczął się XXII Festiwal Sinfonia Varsovia

08.06.2022 20:06
Większość koncertów tegorocznej edycji skupiona będzie wokół dwóch weekendów narodowych: weekendu norweskiego oraz weekendu ukraińskiego.
Audio
  • W Warszawie rozpoczął się XXII Festiwal Sinfonia Varsovia - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Muzycy Sinfonia Varsovia
Muzycy Sinfonia VarsoviaFoto: Bartek Barczyk

Weekend ukraiński skoncentruje się na twórczości ukraińskiej i zaangażuje przede wszystkim muzyków ukraińskich. Jednocześnie Sinfonia Varsovia wraz z norweskim partnerem Norwegian Youth Chamber Music Festival w Stavanger rozpoczyna dwuletni projekt - „Interakcje/Integracje”. XXII Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu im. Franciszka Wybrańczyka to muzyczny prezent orkiestry dla mieszkańców Warszawy. Kierownik Działu Programowego Sinfonii Varsovii Łukasz Strusiński zapowiada, że program tegorocznych koncertów będzie bardzo interesujący.

Festiwal, który potrwa do 28 czerwca, to w sumie 12 koncertów z Sinfonią Varsovią oraz gośćmi z Polski i zagranicy, do tego 24 warsztaty muzyczne i ruchowe. Jednym słowem muzyka klasyczna, współczesna, elektronika i jazz.  Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest ruch. Kompozytorskie fascynacje prędkością i motoryką, wędrówką i błądzeniem odnaleźć można w programach koncertów rozsianych na przestrzeni całego festiwalu.

Podczas trzech koncertów orkiestrowych Sinfonią Varsovią pokierują znakomici dyrygenci: Aleksandar Marković, oraz Jerzy Maksymiuk, legendarny twórca poprzedniczki Sinfonii Varsovii – Polskiej Orkiestry Kameralnej. Podczas festiwalu odbędą się również koncerty, których charakter i repertuar odbiegają od klasycznie pojmowanej muzyki filharmonicznej. To m.in. dwa wydarzenia Weekendu Ukraińskiego: koncert Kateryny Zavoloki, uznanej na arenie międzynarodowej twórczyni muzyki elektronicznej oraz koncert tria jazzowego Vitaliia Kyianytsy.

Weekend ukraiński rozpocznie się od koncertu charytatywnego w dniu 24 czerwca, w którym wystąpi Sinfonia Varsovia. Muzycy orkiestry zagrają bez wynagrodzenia, a podczas koncertu Polska Akcja Humanitarna zbierać będzie środki na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Zaś podczas weekendu norweskiego, rozpoczynającego się 11 czerwca, wśród wykonawców nie zabraknie muzyków z zaprzyjaźnionego Norwegian Youth Chamber Music Festival w Stavanger. Sinfonia Varsovia wraz z norweskim partnerem rozpoczyna dwuletni interdyscyplinarny projekt „Interakcje/Integracje”, realizowany w obu krajach – zapowiada dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski.

Projekt jest różnorodny i obejmował będzie między innymi: koncerty, warsztaty oraz inne inicjatywy. W ciągu dwóch lat instrumentaliści Sinfonii Varsovii wraz z muzykami i instruktorami z Norwegii będą uczestniczyć zarówno w projektach koncertowych, jak i działaniach edukacyjnych, mających na celu pracę z osobami, które pozbawione są kontaktu z kulturą lub mają do niej ograniczony dostęp. Pierwsze efekty współpracy polsko-norweskiej zobaczymy podczas festiwalu „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” właśnie w trakcie weekendu norweskiego.

IAR/ep

Warszawa gości muzyków z Kijowa. Artyści ćwiczą w studiu Polskiego Radia

13.04.2022 09:32
Członkowie Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie przygotowują się do europejskiej trasy koncertowej.

Za nami warszawski koncert charytatywny „Chwała Ukrainie. Dzisiaj Ukraina jest kobietą”

26.04.2022 13:02
Wydarzenie było dedykowane ukraińskim kobietom, które przed wojną uciekły do Polski. Na scenie na placu Piłsudskiego wystąpili artyści z Polski i Ukrainy.

Rzym: rozpoczyna się Festiwal Kultury Polskiej "Corso Polonia"

31.05.2022 14:40
Wieczorem w Rzymie rozpocznie się 19. Festiwal Kultury Polskiej "Corso Polonia". Impreza zbiega się z 30-leciem istnienia organizatora festiwalu, którym jest Instytut Polski w Rzymie. "Corso Polonia" potrwa do 17 czerwca.