Redakcja Polska

W Cieszynie i w Czeskim Cieszynie ruszył Festiwal Teatralny Bez Granic

01.10.2022 18:35
Spektakl "Bieguni" Olgi Tokarczuk w wykonaniu Teatru Powszechnego w Warszawie zainaugurował 31. Międzynarodowy Festiwalu Teatralny Bez Granic. Wystąpią na nim tetry dramatyczne i lalkowe z Polski, Czech i ze Słowacji.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Jonas Petrovas/shutterstock

"Przed nami jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w roku. Cieszymy się, że będzie można obejrzeć wiele fantastycznych spektakli czy koncertów. Będziemy obcowali z wielką sztuką" – powiedziała burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Festiwal potrwa do przyszłej soboty. Dyrektor artystyczny imprezy Janusz Legoń zapowiedział, że widzowie zobaczą to, co najlepszego dzieje się w polskim, czeskim czy w słowackim teatrze. Według niego, na szczególną uwagę zasługują dwa spektakle.

Pierwszy to "Sztuka intonacji" Tadeusza Słobodzianka, złożona z dwóch dramatów: "Sztuki intonacji" i z "Powrotu Orfeusza". Publiczność zobaczy spektakl 3 października. Drugą sztuką jest "294 odważnych" Tomasza Dianiszki w wykonaniu Teatru Pod Palmovkou z Pragi. To opowieść nawiązująca do zamachu na protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha, jednego z największych wydarzeń czechosłowackiego oporu w czasie II wojny.

Na festiwalu tradycyjnie wystąpią artyści z teatru w Czeskim Cieszynie, z jego polskiej i czeskiej sceny. Nasi rodacy pokażą "Szklaną menażerię" Tennessee Williamsa. "To pierwsza sztuka Williamsa, która przyniosła mu sukces. Tytułowa szklana menażeria, którą gromadzi Laura, uciekająca od rzeczywistości dziewczyna, to metafora kruchości życia jej niepełnej rodziny zamkniętej w kręgu wspomnień i iluzji" – powiedział Janusz Legoń.

Czeska scena czeskocieszyńskiego teatru wystawi premierę sztuki "Kocham cię, ale" Joe'ego DiPietro i Jimmy'ego Robertsa. "Czwórka młodych ludzi nerwowo przygotowuje się do pierwszej randki, oczywiście chcą zrobić jak najlepsze wrażenie. A potem następuje szybki "przelot przez życie" – przybliżył widowisko Janusz Legoń.

Tradycyjnie podczas festiwalu wystawiona zostanie twórczość Vaclava Havla. Grupa teatralna Kaspar z Pragi pokaże dwie jednoaktówki – "Audiencję" i "Wernisaż". "Napisane w latach 70. XX w. odbijają w lustrze sceny komedię współczesnego społeczeństwa i stawiają aktualne pytania o granice konformizmu" – wskazał dyrektor artystyczny.

W programie festiwalu znalazły się m.in. także marionetkowe widowisko "Cirkusarium", które Teatr Toy Machine z miejscowości Pecky w Czechach stworzył w hołdzie dla dawnych lalkarzy, "Balladyna" Juliusza Słowackiego w wykonaniu Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, a także "Ściany, mury, płoty" teatru lalek z Bratysławy.

Program dopełnią koncerty, w tym zespołu Tricolor, spotkania, m.in. z Tadeuszem Słobodziankiem, i wystawy. Zobaczyć można m.in. ekspozycje teatralnej fotografii i karykatury.

Laureata głównej nagrody festiwalowej – statuetki "Złamanego szlabanu", spośród 16 spektakli wybierze jury z Polski, Czech i ze Słowacji. Swoich faworytów wyłonią także widzowie.

Festiwal Bez Granic jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. organizowali m.in. nielegalne spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji.

W 1990 r. działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Jerzy Kronhold z Cieszyna i nieżyjący już Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna zorganizowali pierwszą edycję festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę "Na granicy". Została zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE.

Obecnie organizatorem festiwalu są: cieszyński oddział SPCzS i czeskocieszyńskie stowarzyszenie Człowiek na Granicy.

PAP/ks

Mark Hamill - legendarny Luke z "Gwiezdnych Wojen" - włączył się w pomoc Ukrainie

30.09.2022 11:57
Amerykański aktor Mark Hamill, znany z roli Luke’a Skywalkera w serii "Gwiezdne Wojny”, został ambasadorem platformy United24, która będzie zbierała fundusze na drony dla Ukraińców broniących kraju przed rosyjską agresją – podał w piątek dziennik "Guardian".

"Oddaję hołd tym wszystkim którzy zostali na Wschodzie". Spotkanie z Adamem Hlebowiczem, historykiem i pisarzem

30.09.2022 14:29
Publikacja ,,Zostali na wschodzie. Słownik inteligencji Polskiej w ZSRS 1945 – 1991” daje czytelnikom okazję poznania niezwykłych postaci, swego rodzaju ,,cichych” bohaterów, bez których w tych ośrodkach w których żyli i pracowali polski duch nie przetrwałby. Pomysłodawcą i redaktorem naukowym wydawnictwa jest Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

Ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki, wybitnego aktora i wspaniałego człowieka

30.09.2022 13:30
Wybitny aktor spoczął w czwartek na cmentarzu w Aleksandrowie. "To pożegnanie człowieka, którego życie było życiem człowieka wzorcowym" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych aktora.