Redakcja Polska

Bruksela: w Stacji Europa można obejrzeć wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny!"

10.11.2022 13:54
Z inicjatywy Instytutu Polskiego w Brukseli - we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej oraz z Ukrainian Civil Society Hub w Station Europe przy Placu Luksemburskim w Brukseli otwarto wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny!". Ekspozycja ukazuje wojnę w oczach dziecka - zaprezentowane są na niej rysunki polskich dzieci z roku 1946 oraz rysunki dzieci ukraińskich z 2022 r.
Prace zaprezentowane na wystawie
Prace zaprezentowane na wystawieŹródło: mat. prasowe

Wystawa w formie prezentuje przejmujące, dziecięce świadectwa wojny. Zestawia ona historyczne rysunki polskich dzieci z 1946 r., będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939- 1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945-1966 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie na Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war.

Rysunki dzieci polskich w 1946 r. tworzone były spontanicznie, na polecenie rodziców i nauczycieli, lub też w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w szkołach podstawowych. Jeśli chodzi o rysunki odnoszące się do toczącej się obecnie wojny na Ukrainie, wystawa inkorporuje niektóre z ponad 13,5 tys. rysunków dzieci ukraińskich (a także prac odnoszących się do wojny na Ukrainie nadesłanych przez dzieci z całego świata) zgromadzonych na portalu Mom, I see war. Autorami tej inicjatywy są przedstawiciele środowisk kreatywnych i sektora cyfrowego Ukrainy. Rysunki zaprezentowane na portalu na zawsze pozostaną w internecie dzięki technologii NFT. Fotograficzny kolaż prezentujący dziecięce prace zostanie wystawiony na aukcję celem pozyskania środków na fundusz humanitarny dedykowany dzieciom-ofiarom wojen.

Intencją wystawy jest pokazanie, że wojna w oczach dziecka wygląda zawsze tak samo. Projekt, poprzez ukazanie podobieństw pomiędzy pracami historycznymi a współczesnymi, dowodzi, jak wielkim okrucieństwem jest wojna. Niezależnie od miejsca i czasu jest ona wielkim złem, a dziecko zawsze jest jej ofiarą.

Wystawa będzie eksponowana w tej lokalizacji w dniach 8-22 listopada 2022 r. Autorem wystawy jest Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych we współpracy z partnerami ukraińskimi. Wystawie towarzyszy specjalnie dedykowana strona internetowa dostępna pod linkiem: https://momidontwantwar.eu.

Wystawa jest wspierana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Dzięki zaangażowaniu polskich placówek dyplomatycznych, wystawa była – lub będzie- zaprezentowana w prestiżowych lokalizacjach w kilkudziesięciu krajach.


Źródło: Instytut Polski w Brukseli

Odznaczenia dla Polonii z okazji Narodowego Święta Niepodległości

10.11.2022 11:42
Uroczystość Narodowego Święta Niepodległości w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku stała się w środę okazją do wręczenia polskich odznaczeń państwowych zasłużonym przedstawicielom Polonii. Konsul generalny Adrian Kubicki mówił o jej przywiązaniu do tradycji niepodległościowych.

Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie wracają do Polski

12.11.2022 08:00
Zwieńczeniem obchodów jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie otwarcie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz poświęconej prezydentom Izby Pamięci. W sobotę, 12 listopada 2022, zostaną sprowadzone do Polski szczątki trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. W tym dniu odbędą się również uroczystości pogrzebowe.

"Są naciski z KE, żeby utrudniać Polsce funkcjonowanie". Wiceszef MSZ o rozmowach ws. tarczy antyinflacyjnej

10.11.2022 12:29
Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział: "rozmawiamy z Brukselą o funkcjonowaniu tarczy antyinflacyjnej; mamy nadzieję, że uda się doprowadzić do rozsądnego porozumienia, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że też w tych sprawach są naciski na KE, żeby Polsce utrudniać funkcjonowanie".