Redakcja Polska

Polska gra "This War of Mine" w zbiorach nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej

11.03.2023 09:00
Od minionego roku polska gra jest również częścią wystawy "War Games" w Imperial War Museum w Londynie.
Audio
  • Konrad Adamczewski z 11 bit studios o włączeniu "This War of Mine" do ekspozycji Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
This War of Mine
This War of MineMateriały 11 bit studios

Polskie studio 11 bit studios  poinformowało, że gra "This War of Mine" ma na koncie kolejne prestiżowe osiągnięcie na swej drodze do popularyzacji gier wideo jako formy rozrywki zdolnej nieść przesłanie. Bestsellerowy tytuł, opowiadający o tragicznym losie cywilów uwikłanych w zbrojne konflikty, zapewnił sobie miejsce w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którego zbiorach znajdują się współczesne dzieła architektury, designu, rzeźby, rysunku czy kina.

Gra "This War of Mine" został częścią wystawy “Never Alone. Video Games and Other Interactive Design”. „Wystawa stara się pomóc w zrozumieniu gier wideo jako zbiorów narzędzi i technik, które projektanci wykorzystują, aby kształtować nasze doświadczenia podczas grania” — powiedział Paul Galloway, specjalista ds. kolekcji w Museum of Modern Art i współkurator wystawy, której centralnym punktem jest pojęcie interaktywnego projektowania.

„Często mówi się o grach jako zabawie, jako rozrywce. Ale jest coraz więcej gier wymagających więcej od odbiorców. Grając w "This War of Mine" byłem zasmucony, przestraszony, bardzo spięty, a całość ostatecznie pozostawiła mnie z wyraźnie zmienionym wyobrażeniem tego, co znaczy znaleźć się w przestrzeni wojennej” – opisuje Galloway.

"This War of Mine" trafiło do permanentnej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej obok 35 innych gier wideo. Muzeum będzie konserwować i wystawiać swoje gry jako część zbioru stale dostępnego dla wszystkich zwiedzających. Od września zeszłego roku, "This War of Mine" jest również częścią wystawy "War Games", której celem jest zbadanie tego, jak w grach wideo portretowana jest wojna, i którą można zobaczyć w Imperial War Museum w Londynie.

PP

Rusza I edycja Predator Games – największych w Europie Międzyszkolnych Rozgrywek Esportowych

06.03.2023 17:13
Rozgrywki rozpoczną się 31 marca, a finał odbędzie się 27 maja w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie.

Inauguracja portalu "Dziedzictwo za granicą. Baza poloników"

08.03.2023 10:05
- O stworzeniu takiego portalu myśleliśmy już w roku 2017, kiedy powołano do życia Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, mówi o bazie „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”, Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Instytutu. - Zależało nam na narzędziu, dzięki któremu szybko i skutecznie będzie można uzyskać informacje dotyczące polskiej spuścizny kulturowej poza granicami kraju - dodaje.

Fundacja wspierająca kulturę rosyjską, mimo sprzeciwu artystów z Ukrainy, organizuje w Polsce festiwal filmów ukraińskich

10.03.2023 12:28
Przegląd kina ukraińskiego „My z Wami, wy z nami”, pokazywany w kilku polskich miastach, organizowany przez Fundację „Wspieram”, spotyka się z ostrym  sprzeciwem ze strony społeczności ukraińskiej w Polsce oraz ukraińskich dziennikarzy i artystów.