Redakcja Polska

Festiwal Wschód Kultury odbędzie się latem tradycyjnie w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku

19.05.2023 17:00
Festiwal będzie kulturalną demonstracją solidarności z Ukrainą i wojennymi uchodźcami, wystąpią w nim znakomici artyści m.in. z Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, ale też Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Niemiec, Norwegii czy Kanady.
Audio
  • Festiwal Wschód Kultury odbędzie się latem tradycyjnie w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku - relacja ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Festiwal Wschód Kultury odbędzie się w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku
Festiwal Wschód Kultury odbędzie się w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku Foto: materiały prasowe

W ramach tegorocznego festiwalu Wschód Kultury zaplanowano ponad 100 wydarzeń: koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, spotkania literackie i warsztaty. Tradycyjnie odbędzie się on w trzech miastach: pod koniec czerwca w Rzeszowie, na początku lipca w Lublinie i na koniec wakacji w Białymstoku. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które łączy działania trzech miast w jeden spójny projekt. Program festiwalu opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych instytucji kultury i artystów, wymianie projektów między miastami, a także współpracy z artystami z zagranicy.

Ideą festiwalu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur – podkreśla dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. Tegoroczna impreza będzie demonstracją solidarności z Ukrainą i wojennymi uchodźcami, którzy licznie znaleźli schronienie zwłaszcza w miastach - gospodarzach festiwalu: Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku.

W gronie muzycznych gwiazd Polski, które wystąpią podczas festiwalu Wschód Kultury, znaleźli się znani i popularni piosenkarze czy zespoły, tacy jak Sara James, Natalia Schoeder czy Kapela ze wsi Warszawa. Kompozytor i producent muzyczny Andrzej Smolik podczas koncertu głównego w Rzeszowie wystąpi z ukraińską piosenkarką i raperką Aliną Pash.

Festiwal Wschód Kultury odbędzie się w dniach 23-25 czerwca w Rzeszowie, od 6 do 9 lipca w Lublinie i od 24 do 27 sierpnia w Białymstoku. Organizuje go Narodowe Centrum Kultury wspólnie z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Projekt wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku na festiwal przeznaczono rekordową kwotę 2 milionów 300 tysięcy złotych.

IAR/ep

 

W Warszawie trwa IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie

21.11.2022 13:33
Od piątku Warszawa jest stolicą muzyki wielu kultur. W sumie przez 9 dni festiwalu zaprezentuje się tu blisko 600 artystów z dwunastu krajów, w tym 5 orkiestr symfonicznych, 7 zespołów i chór.

Dołącz do akcji Fundacji Wolność i Demokracja „Paczka dla Charkowa – uśmiech dla dzieci”

17.05.2023 10:54
Wesprzyj zbiórkę na Dzień Dziecka w Charkowie i podaruj radość dzieciom z terenów objętych wojną. Zapraszamy do włączenia się do akcji Fundacji Wolność i Demokracja.

38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie przyjechało do Zamku Królewskiego w Warszawie

18.05.2023 14:01
Dzieła sztuki zostały sprowadzone do Polski na prośbę dyrekcji kijowskiego muzeum, które znacznie ucierpiało podczas ataków Rosji na stolicę Ukrainy.