Redakcja Polska

22. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” rozpoczął się w Zamościu

16.06.2023 13:01
To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce - prezentacje konkursowych słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie.  
Audio
  • 22. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” rozpoczyna się w Zamościu - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Festiwal Dwa Teatry w Zamościu
Festiwal "Dwa Teatry" w ZamościuFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Do konkursu odbywającego się w ramach festiwalu zgłoszono 28 słuchowisk radiowych i 17 spektakli telewizyjnych. Wydarzeniu będą towarzyszyć wystawy, spotkania i prezentacje związane z Aleksandrem Fredrą, który jest patronem literackim 2023 roku.

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła mówi, że sztuka pozwala zrozumieć samych siebie, a Festiwal Dwa Teatry jest szczególnym miejscem, gdzie można jej doświadczyć. "To jest wielkie wyzwanie cywilizacyjne i nie często udaje nam się ta wielka sztuka, którą już starożytni zalecali nam wszystkim. Sztuka w jakimś sensie ocala to, co najpiękniejsze. Opowiadamy historie po to, aby opowiedzieć ludziom, że nie są sami" - mówił Janusza Kukuła.

Dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz powiedziała, że oferta tegorocznego festiwalu jest zróżnicowana. "Są słuchowiska, spektakle, ale też wystawy i pokazy poza konkursem. Są również koncerty i spotkania, bo na nie Zamość czeka. To spotkanie jest wielkim świętem, świętem w niebywale zabieganym świecie" - mówiła Kalina Cyz. Dodała, że teatr może istnieć tylko, gdy jest w nim obecny człowiek, dlatego rola publiczności i jej zaangażowanie w sztukę jest kluczowe.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska powiedziała po konferencji zapowiadającej "Dwa Teatry”, że z festiwalowych atrakcji będą mogli skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. "Sztuka Aleksandra Fredry łączy pokolenia. Przygotowane spektakle będą skierowane do starszej i młodszej publiczności. Przecież fraszki Fredry nie tylko bawią, ale także uczą. Sztuki dla starszej publiczności też mają taki charakter" - dodała prezes.

Podczas wieczornej gali otwarcia Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostaną uhonorowani Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Zamościu potrwa do 19 czerwca.

IAR/ep

 

Zakończył się Festiwal Filmowy Berlinale. Nie zabrakło odniesień do wojny w Ukrainie

27.02.2023 11:22
W trakcie 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie Sean Penn i Aaron Kaufman pokazali m.in. dokument "Superpower" o walce obronnej tego kraju, obecne były także polskie akcenty.

Premiery teatralne, wystawy, koncerty. W Warszawie trwa 14. Festiwal Nowe Epifanie

02.03.2023 12:35
Wydarzenie, organizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II,  tradycyjnie odbywa się między Środą Popielcową a Niedzielą Palmową. Hasło tegorocznego festiwalu to "Otchłań przyzywa otchłań”.

Festiwal Wschód Kultury odbędzie się latem tradycyjnie w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku

19.05.2023 17:00
Festiwal będzie kulturalną demonstracją solidarności z Ukrainą i wojennymi uchodźcami, wystąpią w nim znakomici artyści m.in. z Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, ale też Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Niemiec, Norwegii czy Kanady.