Redakcja Polska

Berlin: otwarto wystawę „Dwie wojny - jedno cierpienie”, przygotowaną przez Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu

03.10.2023 10:55
W Berlinie otwarto wystawę, która przybliża losy najmłodszych ofiar wojen. Ekspozycja pokazuje listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich w Łodzi, a także ukraińskich dzieci z okresu inwazji Rosji.
Audio
  • Z Dariuszem Pawłosiem, ambasadorem RP w Berlinie rozmawia Joachim Ciecierski [posłuchaj]
  • Z Ireneuszem Majem, dyrektorem Muzeum Dzieci Ofiar Totalitaryzmów, rozmawia Joachim Ciecierski [posłuchaj]
W Berlinie otwarto wystawę Dwie wojny - jedno cierpienie
W Berlinie otwarto wystawę „Dwie wojny - jedno cierpienie”Foto: Twitter/PLinDeutschland

Ambasador Polski w Niemczech - Dariusz Pawłoś podczas otwarcia wystawy wskazywał, że umieszczono ją w ścisłym centrum miasta, by przypominała Niemcom o ich historii. "Dobrze, że ta wystawa jest tuż przed oknami niemieckich polityków. Pokazuje zarówno obecne cierpienia dzieci ukraińskich, jak i cierpienia dzieci polskich podczas II wojny światowej. Nie uzyskały one nigdy żadnego realnego wsparcia ze strony Republiki Federalnej Niemiec - nastepców III Rzeszy. Mam nadzieję, że ta ekspozycja wzbudzi w ich sercach pewne refleksje" - zaznaczał.

Ekspozycję przygotowało Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. Jego dyrektor Ireneusz Maj podkreślał, jak ważne jest, że wystawa stanęła na niemieckiej ziemi. "Jestem wzruszony, że udało nam się ją zrealizować, rozporządzenie o powstaniu obozu dla dzieci na Przemysłowej wyszło stąd - z Berlina" - przypomniał.

Rzecznik Praw Dziecka - Mikołaj Pawlak powiedział, że ta wystawa to jeden z elementów przywracania pamięci historycznej w Niemczech. "Wiemy dobrze, jak wyglądało kształtowanie społeczeństwa niemieckiego, aby wyprzeć dawną historię i rozdzielić pojęcia Niemca i nazisty. Dziś z perspektywy czasu i miejsca możemy wyrazić zadowolenie, że wiedza historyczna dociera do zwykłych obywateli i polityków" - wskazał.

Wystawa „Dwie wojny - jedno cierpienie” będzie dostępna na placu przed dworcem głównym w Berlinie do 12 października. Jest w języku niemieckim i angielskim. Została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z kolei w Instytucie Polskim w Berlinie otwarto dziś również ekspozycję pt. „Oby moje «Kocham Cię» nie dotarło za późno”. Listy dzieci z czasu wojny.

Następnie w Instytucie Pileckiego w Berlinie odbyły się wykłady oraz spotkanie z Jerzym Jeżewiczem, byłym więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi.

Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi działał przy ulicy Przemysłowej w latach 1942-1945. Według szacunków przeszło przez niego ponad 3 tysiące dzieci, a kilkaset zmarło. Niemcy zbudowali obóz Kinder-KZ Litzmannstadt pod pretekstem "ochrony młodzieży niemieckiej i usunięcia moralnego zagrożenia, którego źródłem są dzieci polskie". Panowały tam prymitywne warunki, głód i choroby, a małych więźniów dziesiątkowały trudy pracy oraz brutalność i sadyzm strażników.

Patronem medialnym wystawy jest Polskie Radio dla Zagranicy.

IAR/ho

Minister Piotr Gliński odebrał w Nowym Jorku zaginione dzieła sztuki

02.10.2023 08:30
Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Prezentacja odzyskanych obrazów obyła się w konsulacie RP w Nowym Jorku. W ceremonii wziął udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Minister Rau: niemieckie rządy bezwzględnie wykorzystywały swoją przewagę nad Polską. Proponowano historyczną amnezję

02.10.2023 11:41
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau ocenił, że "kolejne niemieckie rządy bezwzględnie wykorzystywały swoją przewagę nad Polską, proponując oparcie stosunków z naszym krajem na historycznej amnezji i skoncentrowanie się na »wspólnej przyszłości w naszym europejskim domu«".

79 lat temu, po 63 dniach walk, upadło Powstanie Warszawskie

02.10.2023 12:34
Bez pomocy sojuszników, przy obojętności Armii Czerwonej stojącej po drugiej strony Wisły, w związku z brakiem broni, amunicji i żywności Warszawa musiała się poddać po 63 dniach walk.