Redakcja Polska

Koncert ku czci Gabriela Narutowicza. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szwajcarii

11.11.2023 10:33
W niedzielę, 12 listopada, Ambasada RP w Bernie upamiętni 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w kilku inicjatywach zaplanowanych we współpracy z władzami kantonu Sankt Gallen.
SobotnieNarodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości, po 123 latach zaborów (1795-1918).
Sobotnie Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości, po 123 latach zaborów (1795-1918). shutterstock

Najpierw delegacja z udziałem Sekretarza Stanu w KPRP Andrzeja Dery i ambasador Iwony Kozłowskiej w towarzystwie przewodniczącego rządu kantonu Stefana Köllikera będzie uczestniczyć w oficjalnym przyjęciu w budynku rządu kantonu St. Gallen.

Następnie delegacja i władze kantonu wezmą udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Prezydentowi Gabrielowi Narutowiczowi nad jeziorem Gübsensee. Jest to miejsce, w którym na początku XX wieku oddano do użytku zaprojektowaną przez prof. Narutowicza elektrownię wodną Kubel.

W dalszej kolejności delegacja uda się do miejscowości Untereggen, aby odsłonić usytuowaną przed budynkiem władz gminy pamiątkową studnię ku czci Narutowicza. W 1895 roku Gabriel Narutowicz uzyskał tu obywatelstwo.

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie uroczysty koncert fortepianowy w wykonaniu wybitnego polskiego pianisty Pawła Kowalskiego w Carmen Würth Haus w Rorschach nad Jeziorem Bodeńskim. Do udziału w koncercie zostali zaproszeni przedstawiciele szwajcarskiej Polonii oraz władz kantonu Sankt Gallen. Uroczyste przemówienia z okazji Święta Niepodległości wygłoszą minister Andrzej Dera i przewodniczący Stefan Kölliker.

Ambasador Iwona Kozłowska: „W dniu 12 listopada piszemy przyszłość, naszą polską przyszłość w kantonie St. Gallen, tak bliskim polskim sercom, polskim marzeniom o wolnej, niepodległej Ojczyźnie. Tę wyjątkowość tegorocznych obchodów podkreśla data 11 listopada i historia Rapperswilu wyśnionego siłą nadziei i wiary polskiej emigracji, oraz naznaczonego otwartością szwajcarskich serc dla Polski i polskich powstańców.

Upamiętniamy dzisiaj wyjątkową postać profesora Gabriela Narutowicza, obywatela Szwajcarii, wielkiego Polaka i pierwszego prezydenta Odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Gabriel Narutowicz łączy i jednoczy Polaków i Szwajcarów”.


Źródło: Ambasada RP w Szwajcarii/ho

6. odsłona akcji "Niepodległa do Hymnu”. 11 listopada wspólnie zaśpiewamy hymn narodowy

08.11.2023 13:07
Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza wszystkich Polaków - mieszkających w Polsce i za granicą -  do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w dniu Święta Niepodległości.  

Instytut Adama Mickiewicza jak co roku włącza się w obchody Święta Niepodległości

10.11.2023 14:06
W tym roku Instytutu Adama Mickiewicza przygotował z tej okazji dwa zagraniczne koncerty: finałowy koncert III festiwalu Joy & Devotion w Londynie i wykonie koncertowe „Halki” Moniuszki w Teatro Real w Madrycie z udziałem Piotra Beczały.

Biuro "Niepodległa" zaprasza na wspólne obchody Narodowego Święta Niepodległości

11.11.2023 08:01
11 lstopada obchodzimy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Biuro "Niepodległa" koordynuje inicjatywy wpisujące się w obchody rocznicowe zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami.

Święto Niepodległości. Jan Józef Kasprzyk: to dzień, który powinien łączyć wszystkich Polaków

11.11.2023 09:57
105 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Nasz kraj po 123 latach niewoli, w wyniku klęski zaborców, mógł w 1918 r. - po zakończeniu pierwszej wojny światowej - powrócić na mapy świata. - 11 listopada to dzień, który powinien łączyć wszystkich Polaków - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.