Redakcja Polska

"Tradycje kulinarne Polski". Rodzima kuchnia w historycznym ujęciu

18.12.2023 09:07
Magdalena Tomaszewska-Bolałek, autorka nagradzanych publikacji kulinarnych, w swojej najnowszej książce przybliża rodzimą tradycję kuchni.
Audio
  • Magdalena Tomaszewska-Bolałek o książce "Tradycje kulinarne Polski". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Tradycje kulinarne Polski
Tradycje kulinarne PolskiMateriały promocyjne wydawcy

"Tradycje kulinarne Polski" to książka prezentująca kuchnię Polski od czasów dawnych Słowian po współczesność. To także opowieść o kulturze kulinarnej, znaczeniu jedzenia świątecznego i jego roli w domowych obrzędach. Książka wzbogacona została anegdotami, legendami, opowieściami oraz odniesieniami do literatury i sztuki. Znalazło się w niej miejsce dla kuchni sarmackiej, a także regionalnej. Uzupełnieniem całości jest rozdział o turystyce kulinarnej oraz 19 prostych przepisów na mniej znane dania z różnych części Polski.

Autorką książki jest Magdalena Tomaszewska-Bolałek – badaczka kultury kulinarnej, kierownik Food Studies na Uniwersytecie SWPS. Zdobywczyni nagród kulinarnych w tym: wielu Gourmand World Cookbook Awards, Prix de la Littérature Gastronomique, Diamond Cuisine Award i Nagrody Magellana. Zajmuje się ona historią i antropologią jedzenia, a także turystyką oraz dyplomacją kulinarną. Promowała kuchnię polską w Europie i Azji. Prowadzi blog oraz podcast Kuchniokracja.

Z autorką o jej najnowszej książce rozmawiał Przemysław Pawełek.

Laureaci 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" nagrodzeni

28.11.2023 15:30
Konkurs, który ma popularyzować dzieje Polski w XX wieku oraz promować czytelnictwo książek historycznych, organizują: Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Polska wzięła udział w Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze

04.12.2023 15:27
Honorowym gościem wydarzenia była Unia Europejska, w której pawilonie prezentowało się 27 państw Wspólnoty i Ukraina. Za polski program odpowiadał Instytut Książki, na którego zaproszenie w targach wzięli udział pisarze Jacek Dukaj i Witold Szabłowski. 

Detektyw Miś Zbyś i Borsuk Mruk bawią dzieci już od 10. lat

08.12.2023 15:08
Polska seria komiksowa dla najmłodszych zadebiutowała w roku 2013 i wciąż zyskuje nowych fanów, którzy entuzjastycznie reagują na kryminalne przygody zwierzaków.