Redakcja Polska

Zofia Merle spoczęła na warszawskich Powązkach

21.12.2023 17:48
Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz i świata kultury pożegnali w Warszawie Zofię Merle. Popularna i wszechstronnie utalentowana aktorka teatralna i filmowa zmarła 13 grudnia w wieku 85 lat. Aktorka spoczęła na warszawskich Powązkach w grobie rodzinnym obok męża i syna.
Znana z ról komediowych i charakterystycznych aktorka Zofia Merle-Mayzel zmarła 13 grudnia br. w wieku 85 lat.
Znana z ról komediowych i charakterystycznych aktorka Zofia Merle-Mayzel zmarła 13 grudnia br. w wieku 85 lat. PAP/Rafał Guz

List do uczestników pogrzebu skierował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Odczytała do dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Hanna Wróblewska.

"Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Zofii Merle-Mayzel, artystki niepospolitej miary, obdarzonej wyjątkowymi przymiotami naturalnego talentu i radości życia. W jej osobie żegnamy jedną z gwiazd teatrów warszawskich, począwszy od teatru STS, a także wybitną i bezpretensjonalną postać ze środowiska artystów scen i filmu" - napisał minister Sienkiewicz.


Posłuchaj
00:32 12722956_1.mp3 List do uczestników pogrzebu skierował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Odczytała go dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Hanna Wróblewska (IAR)

 

"Grała krwiste postacie"

Krzysztof Kumor, żegnając aktorkę w imieniu Związku Artystów Scen Polskich podkreślił, że była ona niekwestionowaną mistrzynią drugiego planu. - Grała postacie krwiste, wyraziste, nadawała im swój rys - bardzo charakterystyczny, nie do podrobienia. Choć nie były to główne role, to zawsze zauważalne, nie dające się zapomnieć - powiedział Krzysztof Kumor.


Posłuchaj
00:28 12723030_2.mp3 Zofię Merle żegnali też wielbiciele jej talentu (IAR)

 

Podczas Mszy świętej w kościele świętego Karola Boromeusza na Powązkach ksiądz Cezary Smuniewski wspominał zmarłą jako niezwykłą artystkę i wyjątkowego człowieka. - Jej słowa czyniły cuda, bo ilu płaczących przestało płakać, ilu śmiejących się mówiło, że nie może się już dłużej śmiać. Zofia Merle prowadziła życie sakramentalne, czyniła wiele dzieł miłosierdzia, których nie chciała publicznie nagłaśniać. Wspierała także dzieła Kościoła - powiedział duchowny.

Znana m.in. z obrazów Barei

Zofia Merle zasłynęła jako aktorka w komediach Stanisława Barei: "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Miś", "Alternatywy 4" i "Zmiennicy".

Zagrała też wiele ról filmowych u takich reżyserów jak: Jerzy Antczak, Marek Koterski, Kazimierz Kutz, Sylwester Chęciński, Janusz Kondratiuk oraz Wojciech Jerzy Has.

Za swoją działalność artystyczną Zofia Merle otrzymała m.in. Odznakę Zasłużony Działacz Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2004), a także nagrodę za całokształt twórczości na X Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.


IAR/dad

"Wyraz wdzięczności i szacunku". Prezydent Duda upamiętnił polskich żołnierzy na misjach zagranicznych

21.12.2023 14:34
- Dziś upamiętniamy wszystkich naszych żołnierzy i pracowników wojska, którzy polegli lub zmarli w czasie wykonywania misji zagranicznych; to wyraz wdzięczności i szacunku dla tych, którzy są gotowi oddać swoje życie dla realizacji zadania w sposób należyty - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

"Wiedźmin. Oficjalna księga kucharska". Kulinarna podróż do wymyślonego świata

22.12.2023 10:00
Książka oparta na publikacjach Andrzeja Sapkowskiego i grach CDP Red. To zbiór przepisów autorek internetowego serwisu Witcher Kitchen.

Wigilie Caritas w kilkudziesięciu miastach w Polsce

21.12.2023 17:00
Caritas Polska przygotowuje spotkania wigilijne w 90 miastach w całej Polsce. Po raz siódmy osoby samotne, ubogie czy w kryzysie bezdomności będą mogły zasiąść do świątecznej wieczerzy.