Redakcja Polska

"Wyraz wdzięczności i szacunku". Prezydent Duda upamiętnił polskich żołnierzy na misjach zagranicznych

21.12.2023 14:34
- Dziś upamiętniamy wszystkich naszych żołnierzy i pracowników wojska, którzy polegli lub zmarli w czasie wykonywania misji zagranicznych; to wyraz wdzięczności i szacunku dla tych, którzy są gotowi oddać swoje życie dla realizacji zadania w sposób należyty - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa na skwerze Pamięci przy Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji „Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa” na skwerze Pamięci przy Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w WarszawiePAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda w czwartek odwiedził Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, gdzie oddał hołd żołnierzom i pracownikom wojska poległym w misjach.

Przypomniał, że Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych obchodzony jest od 2015 roku. Podkreślił, że święto zostało ustanowione w rocznicę 21 grudnia 2011 r. Tego dnia podczas misji w Afganistanie poległo pięciu żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, gdy pod ich samochodem eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy.


Posłuchaj
00:51 12722893_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda oddał hołd żołnierzom i pracownikom wojska poległym w misjach. Materiał Martyny Szymczakowskiej (IAR)

 

Zginęli wtedy mł. chor. Piotr Ciesielski, szer. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. Za męstwo i odwagę zostali pośmiertnie odznaczeni przez prezydenta Krzyżami Kawalerskimi Orderu Krzyża Wojskowego oraz Gwiazdami Afganistanu. Najmłodszy z żołnierzy miał 22, najstarszy 33 lata. Był to najtragiczniejszy dzień w historii polskich misji.

Prezydent podkreślił, że stało się to w trakcie ich służby dla Rzeczypospolitej, walki z terroryzmem, ale przede wszystkim pokoju na świecie.

Andrzej Duda mówił, że ta śmierć nastąpiła tuż przed świętami Bożego Narodzenia - kojarzącymi się z rodziną, ciepłem i wspólnotą. Stwierdził, że to jest "ten nieodłączny dramatyczny element służby ojczyźnie do samego końca, że żołnierz służy ojczyźnie zawsze".

Wyraz wdzięczności i szacunku

- To jest dzień kiedy upamiętniamy tamtych pięciu żołnierzy - bohaterów z bartoszyckiej brygady, ale to jest też dzień, kiedy upamiętniamy od tamtego czasu także wszystkich naszych żołnierzy i pracowników wojska, którzy polegli lub zmarli w czasie wykonywania misji - zaznaczył. Podkreślił, że to wyraz wdzięczności i szacunku dla tych, którzy są gotowi oddać swoje życie dla realizacji swego zadania w sposób należyty.

Zaznaczył, że wszyscy żołnierze na misjach reprezentując Polskę, zarazem budowali markę polskiego wojska i polskiego żołnierza na świecie i swoim bohaterstwem oraz niezłomnością reprezentowali nas i budowali markę naszego kraju, nie tylko broniąc, ale też niosąc wsparcie ludziom mieszkającym tysiące kilometrów od ojczyzny.


IAR/PAP/dad


Polska dołączyła do sojuszu, który będzie wspierał cyberbezpieczeństwo Ukrainy

21.12.2023 10:00
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o powstaniu Mechanizmu Tallińskiego służącemu wsparciu Ukrainy w obszarze cyfrowym. W Mechanizmie, oprócz Polski, uczestniczą też Dania, Estonia, Francja, Kanada, Niderlandy, Niemcy, Szwecja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Koleje Litewskie uruchomią wkrótce połączenie z Wilna do Rygi

21.12.2023 10:22
W przyszłym tygodniu Koleje Litewskie uruchomią połączenie z Wilna do Rygi. Na początku tygodnia do sprzedaży trafiły bilety. W ciągu dwóch dni nabyły je prawie dwa tysiące pasażerów.

Powstańcy warszawscy czekają na kartki ze świątecznymi życzeniami

21.12.2023 12:06
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, zachęca wszystkich, którzy mają wśród swoich znajomych powstańców warszawskich, do złożenia im świątecznych życzeń.

Andrzej Poczobut od tysiąca dni przebywa w białoruskim areszcie

21.12.2023 14:00
Minęło tysiąc dni, od kiedy białoruski reżim umieścił w areszcie dziennikarza, działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta.