Redakcja Polska

Trwa akcja PoKolędzie JPII, co roku organizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II

25.01.2024 20:00
Chóry, schole parafialne i zespoły do 2 lutego będą kolędowały w miejscach o ograniczonym dostępie do kultury w Warszawie i okolicach. Akcja promuje polską tradycję kolędowania oraz solidarność społeczną.
Audio
  • Rozmowa z dyrektorem Centrum Myśli Jana Pawła II Michałem Senkiem [posłuchaj]
Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II
Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Foto: Ewa Plisicka/PRdZ

PoKolędzie JP2 to coroczna inicjatywa, w ramach której Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza zespoły muzyczne, chóry i schole do wspólnego kolędowania z potrzebującymi w okresie bożonarodzeniowym. W tym roku w Domach Pomocy Społecznej czy domach dziecka tradycyjne polskie kolędy śpiewano już po raz dziewiąty. Miejsca, których podopieczni mają utrudniony dostęp do kultury, odwiedzają nie tylko profesjonalne zespoły muzyczne, ale też grupy muzykujących przyjaciół i znajomych.

- Ta akcja to wspólne kolędowanie i podtrzymywanie pięknej polskiej tradycji, ale też wzruszające spotkania z ludźmi, którzy na co dzień mogą odczuwać samotność czy wykluczenie – mówi dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

W czasie Świąt Bożego Narodzenia polskie domy i parafie odwiedzą Kolędnicy Misyjni

20.12.2021 12:41
W tym roku dzieci z Papieskich Dzieł Misyjnych zostawiając pamiątkę u odwiedzanych osób, proszą o pieniądze, które zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom w Azji Środkowej: w Kazachstanie, Kirgistanie i Uzbekistanie.

Przy świątecznym stole śpiewajmy tradycyjne polskie kolędy

25.12.2021 10:49
„Lulajże Jezuniu” czy „Jezus malusieńki” to kolędy, które może zaśpiewać każdy – mówi wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz, zachęcając do wspólnego śpiewania.

Ruszył II Letni Przegląd Filmowy „Pod Wspólnym Niebem”

17.07.2023 12:14
Do 6 września w każdą środę na dziedzińcu Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie pokaz filmów z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii; pokazom towarzyszą rozmowy z zaproszonymi gośćmi.  

Piękno i niezwykłość polskich kolęd i pastorałek

24.12.2023 12:08
Tworzą niezwykły nastrój podczas Świąt Bożego Narodzenia, uwodzą słowami i melodią, dają poczucie wspólnoty - a przede wszystkim są piękną polską tradycją.

Koncert "Kolędy z kresową nutą" w Muzeum Niepodległości w Warszawie

07.01.2024 09:00
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprosiło w Święto Trzech Króli na koncert kolęd. Jak powiedział Lech Majewski, kierownik działu edukacji w muzeum, tym razem były to nieco inne kolędy, bo z kresową nutą.