Redakcja Polska

"Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950" - wystawa fotografii w Muzeum Warszawy

29.02.2024 14:21
Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950". To prezentacja albumów fotograficznych z dwóch ostatnich stuleci - powiedziała kuratorka Katarzyna Adamska.
Na wystawie można zobaczyć bardzo rzadko eksponowane zdjęcia z XIX i XX wieku.
Na wystawie można zobaczyć bardzo rzadko eksponowane zdjęcia z XIX i XX wieku. Fot.: Muzeum Warszawy/Facebook

Wyjaśniła, że właśnie w tym czasie albumy fotograficzne stały się nieodłączną częścią życia codziennego i trwale zmieniły praktyki pamięci. Na wystawie obiekty historyczne są zestawione z pracami współczesnych artystów, wykorzystujących album jako formę wypowiedzi: Anty Grzeszykowskiej, Igora Omuleckiego, Izabeli Pluty i Rafała Mielacha.

Na wystawie można zobaczyć bardzo rzadko eksponowane zdjęcia z XIX i XX wieku. Jak podkreślił kurator Piotr Głogowski, jej twórców interesowała funkcja albumów fotograficznych w kulturze. Jako twór kultury mieszczańskiej był on powiązały z funkcjonowaniem salonu. Rozwój fotografii sprawił, że album stał się narzędziem do konstruowania narracji. Opowiadał nie tylko o bliskich, ale i o szerszych grupach społecznych i całym nardzie.

"Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950" to pierwsza wystawa Centrum Fotografii, nowej inicjatywy Muzeum Warszawy. Otwarta będzie do 26 maja.


IAR/dad

Zdjęcie polskiego licealisty zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie NASA

15.02.2024 15:31
Fotografia wykonana przez 17-letniego Antoniego Zegarskiego została wyróżniona w prestiżowym konkursie NASA, "Astronomy Picture of the Day". Zdjęcie zrobione przez licealistę z Grodziska Mazowieckiego przedstawia styczniową pełnię księżyca, nazywaną także Wilczą Pełnią, w otoczeniu wyjątkowo wyglądających oraz symetrycznie układających się chmur.

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" w trójce finalistów nominowanych do nagród BBC

16.02.2024 16:39
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza jest w trójce finalistów nominowanych do prestiżowej nagrody BBC Audio Drama Awards w kategorii najlepsze słuchowisko europejskie. Opowiada ono o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej i niezwykłej roli Róży i Jana Zamoyskich, którzy uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu czterysta sześćdziesięcioro dzieci.

Polskie Radio solidarne z Ukraińcami. Utwór "Give Peace a Chance" na antenach rozgłośni

24.02.2024 11:28
Na antenach Polskiego Radia oraz innych rozgłośni radiowych o 9:45 wyemitowano utwór "Give Peace a Chance" Johna Lennona. To symboliczny gest solidarności z narodem ukraińskim, a także wyraz sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa wojsk rosyjskich.

Polskie i ukraińskie pieśni w Bratysławie. Wyjątkowy koncert dla walczącej Ukrainy

29.02.2024 09:37
Pieśni polskich i ukraińskich autorów, w wykonaniu polsko-ukraińskiego duetu artystek, w centrum słowackiej Bratysławy. Koncert dedykowany "walczącej Ukrainie" organizował w stolicy Słowacji miejscowy Instytut Polski wspólnie z Ambasadą RP oraz we współpracy z Ambasadą Ukrainy.