Redakcja Polska

„Kombinat” i „Virtuoso” na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu

06.07.2021 09:37
Spektakle inspirowane są twórczością dwóch charyzmatycznych osobowości, choć działających w innych czasach i realiach – Grzegorza Ciechowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Audio
  • Rozmowa z Przemysławem Kieliszewskim, dyrektorem Teatru Muzycznego w Poznaniu [posłuchaj]
Virtuoso
VirtuosoFoto: materiały prasowe

Spektakl muzyczny „Kombinat” powstał z inspiracji tekstami Kafki i Orwella, a za punkt wyjścia przyjął muzykę i teksty Grzegorza Ciechowskiego, lidera legendarnej grupy Republika.

W teatrze można oglądać też przedstawienie, którego bohaterem jest również muzyk, kompozytor i postać niezwykle charyzmatyczna – musical „Virtuoso” o Ignacym Janie Paderewskim.

Pierwszy z wystawianych spektakl skierowany jest nie tylko do wielbicieli zespołu „Republika”, pokazuje bowiem pewne uniwersalne problemy współczesnego świata, w którym wszechobecne korporacje symbolizują poczucie braku wolności w naszym życiu.

„Virtuoso” natomiast to fascynująca opowieść o fascynującym człowieku. – Można powiedzieć, że Ignacy Jan Paderewski był pierwszym celebrytą – mówi dyrektor Teatru Muzycznego  w Poznaniu Przemysław Kieliszewski. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

 

Polacy we Lwowie uczcili pamięć profesorów zamordowanych przez Niemców

04.07.2021 18:10
Przedstawiciele działających we Lwowie polskich organizacji i pełniący tam misję dyplomaci zebrali się na Wzgórzach Wuleckich, aby uczcić pamięć profesorów zamordowanych przez Niemców

Co wiemy o Powstaniach Śląskich? TAURON rusza ze specjalną wystawą historyczną

05.07.2021 13:38
80 procent Polaków słyszało o Powstaniach Śląskich - tak wynika ze zleconego przez TAURON sondażu na temat zrywu powstańczego na Śląsku. Jednocześnie jedynie co piąty ankietowany łączy te wydarzenia z postacią Wojciecha Korfantego, dowódcą III Powstania Śląskiego. 68 procent nie wie, że kluczowa bitwa powstania rozegrała się pod Górą Świętej Anny.

Artyści światowego formatu na Warsaw Summer Jazz Days 2021

05.07.2021 14:56
W tym roku festiwal powraca do swoich głównych założeń - prezentacji najlepszych aktualnie artystów światowego jazzu i występów młodych muzyków polskich. Branford Marsalis, John Patitucci, Chris Potter, Brian Blade, Antonio Sanchez - to gwiazdy tegorocznej edycji festiwalu.