Redakcja Polska

Londyn: wieczorem koncert na cześć królowej Elżbiety II

13.06.2022 17:38
W Londynie dziś wielki koncert na cześć królowej. To część obchodów platynowego jubileuszu Elżbiety II. Na żywo koncert zobaczy około dwudziestu tysięcy ludzi. O wiele więcej - podczas transmisji telewizyjnej.
Elżbieta II obchodzi Platynowy Jubileusz panowania
Elżbieta II obchodzi Platynowy Jubileusz panowaniaPAP/PA/Alastair Grant

Queen z Adamem Lambertem przy mikrofonie, Duran Duran i George Ezra. To tylko kilka nazwisk brytyjskich artystów i zespołów. Wystąpi też Sam Ryder, który niedawno zajął drugie miejsce na Eurowizji, co było najlepszym wynikiem Brytyjczyków od dekad. Zabrzmi także muzyka Eltona John, choć ze względu na trwającą właśnie trasę koncertową nie wystąpi on na żywo, ale przygotuje specjalne nagranie. Skład artystów jest jednak międzynarodowy.

Po raz pierwszy od piętnastu lat na Wyspach zaśpiewa Diana Ross. Zagra Nile Rodgers, a także Andrea Bocelli. Miejsce znajdzie się też dla legendarnego dokumentalisty sir Davida Attenborough, tenisistki Emmy Raducanu i byłego piłkarza Davida Beckhama.

Obserwować ich będzie królowa Wiktoria, praprababka Elżbiety II. Scena powstała u jej stóp. A dokładniej - u stóp rzeźby zdobiące fontannę przed Buckingham Palace.

IAR

Wystawa "Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Belottem w tle"

10.06.2022 08:58
Na ekspozycji w warszawskim Zamku Królewskim zgromadzono naczynia porcelanowe, a także ryciny Belotta oraz reprodukcje widoków miast holenderskich.

Wiedeńska wystawa „Broken Dreams. Dziennik wojenny z ukraińskiego schronu” Hélène Litorelle

10.06.2022 16:47
Instytut Polski w Wiedniu przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Republice Austrii zorganizował 9 czerwca wernisaż wystawy «Broken Dreams. War diary from the Ukrainian shelter» ukraińskiej artystki i projektantki mody Hélène Litorelle.

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza w Krakowie

11.06.2022 18:33
Co roku, na początku lata, Instytut Kultury Willa Decjusza organizuje wydarzenie promujące różnorodność kulturową Krakowa. W tym roku, w obliczu poważnego kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich, zwraca uwagę na kulturę krajów, których twórcy – w wyniku wojny lub politycznych opresji – byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej.