Redakcja Polska

Polska literatura zaprezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Książki w Budapeszcie

02.10.2022 10:33
Polska literatura i warsztaty plastyczne dla dzieci, zorganizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Książki w Budapeszcie, cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród licznie zgromadzonej publiczności.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Shutterstock.com/Stokkete

W festiwalu uczestniczyli między innymi ilustratorka Marianna Jagoda oraz pisarz i reportażysta Witold Szabłowski.

"Wspieramy przekłady polskich autorów różnych wydawców" - powiedziała w rozmowie dyrektor Instytutu Polskiego Joanna Urbańska przy stoisku z książkami poświęconymi tematyce polskiej. "Frekwencja dopisała w tym roku, obserwujemy też duże zainteresowanie publikacjami związanymi z Polską" – dodała.

W piątek, pierwszego dnia festiwalu, Barbara Klicka uczestniczyła w międzynarodowym panelu dyskusyjnym i zaprezentowała swoją powieść "Zdrój". Z kolei w sobotę Instytut Polski zorganizował warsztaty dla dzieci, podczas których najmłodsi wysłuchali legendy o Warsie i Sawie, a następnie stworzyli własną wizję warszawskiej syrenki. 

"Zaprosiliśmy jedną z najwybitniejszych polskich ilustratorek Mariannę Jagodę, która wydała już kilka książek na Węgrzech, m.in. o polskich baśniach i legendach. W wydarzeniu wzięło udział wiele dzieci, w tym z polsko-węgierskich rodzin. Warsztaty wzbudziły też spore zainteresowanie wśród węgierskich mediów" – dodała dyrektor Instytutu Polskiego.

Ponadto w ramach festiwalu PesText wystąpił Witold Szabłowski. Jego książka "Jak nakarmić dyktatora?", napisana z perspektywy kucharzy, ukazała się we wrześniu w węgierskim przekładzie językowym.

"Dyktatorzy okłamują wszystkich. Perspektywa kucharza jest o tyle interesująca, że jest on jedną z niewielu osób, których nie da się oszukiwać przez dekady" – powiedział Szabłowski do polsko-węgierskiej publiczności, która po brzegi wypełniła salę. 

Prezentację polskiej literatury na 27. Międzynarodowym Festiwalu Książki w stolicy Węgier przygotowały Instytut Książki oraz Instytut Polski w Budapeszcie. Niedziela jest ostatnim dniem festiwalu. Wydarzenie odbywa się w Parku Millenaris w północno-zachodniej części miasta.

PAP/ks

Wkrótce rusza 13. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

28.09.2022 16:00
Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w ciekawy i różnorodny sposób prezentuje  dorobek muzyczny Krzysztofa Komedy z różnych muzycznych perspektyw.  Festiwal  jest miejscem  konfrontacji polskich oraz zagranicznych artystów których inspiruje twórczość „ Chopina polskiego jazzu” .

Pierwszy komiks będący w Polsce lekturą szkolną ukazał się w ukraińskiej wersji językowej

28.09.2022 17:19
"Kajko i Kokosz - Szkoła latania" to kolejny już album komiksowy o wojach Mirmiła, który doczekał się tłumaczenia na język ukraiński.

W Cieszynie i w Czeskim Cieszynie ruszył Festiwal Teatralny Bez Granic

01.10.2022 18:35
Spektakl "Bieguni" Olgi Tokarczuk w wykonaniu Teatru Powszechnego w Warszawie zainaugurował 31. Międzynarodowy Festiwalu Teatralny Bez Granic. Wystąpią na nim tetry dramatyczne i lalkowe z Polski, Czech i ze Słowacji.