Redakcja Polska

38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie przyjechało do Zamku Królewskiego w Warszawie

18.05.2023 14:01
Dzieła sztuki zostały sprowadzone do Polski na prośbę dyrekcji kijowskiego muzeum, które znacznie ucierpiało podczas ataków Rosji na stolicę Ukrainy.  
Audio
  • 38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki w Kijowie przyjechało do Zamku Królewskiego w Warszawie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Obrazy z kolekcji muzeum sztuki w Kijowie na Zamku Królewskim w Warszawie
Obrazy z kolekcji muzeum sztuki w Kijowie na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

- Przyjęliśmy do Polski nowych uchodźców – tym razem są to dzieła z kolekcji kijowskiego muzeum sztuki – powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech Fałkowski. Obrazy oraz obiekty z Kijowa będą w Warszawie nie tylko przechowywane, ale i konserwowane. - Na prośbę kolegów dokonaliśmy ewakuacji kolekcji, która jest zbiorem świetnego zachodnioeuropejskiego malarstwa i dzieł sztuki – wyjaśnił dyrektor Fałkowski.

W ocenie wicepremiera ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego to, że możemy w Warszawie zaprezentować dzieła sztuki z muzeum kijowskiego, to wyraz temperatury relacji polsko-ukraińskich i wyraz zaufania.

Zbiory z Kijowa zostaną pokazane na Zamku Królewskim na wystawie, planowanej w przyszłym roku – dodaje dyrektor Fałkowski. Przywieziona do Warszawy część kolekcji Narodowego Muzeum Sztuki z Kijowa zawiera najcenniejsze i nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce dzieła. Wśród nich są "Portret Stanisława Augusta w stroju Henryka IV" namalowany w 1797 roku przez Elisabeth Vigee Le Brun, jeden z dwóch ostatnich malarskich portretów króla i dzieło Bernarda Bellota "Architektoniczne capriccio z ruinami świątyni". Ten wyjątkowy zbiór zostanie zaprezentowany na przyszłej wystawie, której otwarcie Zamek Królewski planuje na przyszły rok.

To trzecia kolekcja z ukraińskich muzeów przekazana do polskich placówek od czasu inwazji Rosji w lutym 2022 roku.

IAR/ep

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie koordynuje inicjatywy ratujące ukraińskie zasoby kulturalne

08.04.2022 10:55
Jego zadaniem jest prowadzenie bazy potrzeb zgłaszanych przez instytucje z Ukrainy, ich weryfikacja oraz zarządzanie dostawami i dystrybucją wsparcia.

Wystawa „Święte Ikony Kijowa i Czernihowa” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

15.02.2023 16:06
Ukazuje ona dorobek kultury Kościoła Wschodniego - to właśnie w Kijowie działał przez stulecia jeden z najprężniejszych ośrodków intelektualnych i artystycznych prawosławia, który wpłynął na kulturę europejską.  

Wystawy ukraińskich artystów w kontekście wojny na Ukrainie na Zamku Ujazdowskim w Warszawie

20.02.2023 13:46
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentowało w ciągu minionego roku wystawy „Ukraina. Pod innym niebem” oraz „Dzień zwycięstwa” a także wystawę projektu artystycznego ArtArmor. To artystyczne reakcje na rosyjską agresję.    

Nowa wystawa "Creme de la creme. Wybrane nabytki 2021-2022" w Zamku Królewskim w Warszawie

21.03.2023 12:39
Wystawa to ponad 120 dzieł sztuki oraz zabytków rzemiosła, wśród nich obrazy Bernarda Bellotta zwanego Canalettem oraz Marcella Bacciarellego.