Redakcja Polska

Polacy pamiętają o spoczywających na Rossie. Ruszyła akcja sprzątania zabytkowego cmentarza

14.10.2023 15:58
W Wilnie ruszyła akcja sprzątania zabytkowego cmentarza Na Rossie przed Dniem Wszystkich Świętych. Jest to najstarsza nekropolia w litewskiej stolicy. Na cmentarzu spoczywają zasłużeni Polacy, w tym pisarze, rzeźbiarze, poeci, powstańcy styczniowi oraz żołnierze Wojska Polskiego.
Cmentarz na Rossie w Wilnie
Cmentarz na Rossie w WilnieAdam Koniecki / Polskie Radio

Dariusz Lewicki ze Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą mówi, że do sprzątania Rossy zgłaszają się już pierwsi wolontariusze. - Do społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą zwróciła się pewna pani, która pamiętała z czasów, kiedy łuszczyła się w szkole, że sprzątała Rossę. Teraz zwróciła się z zapytaniem, czy mogłaby posprzątać Rossę z osobami ze swojej litewskiej firmy - mówił Lewicki.

Na niedzielę Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą zaplanował dwa wydarzenia. Jedno z nich odbędzie się na wileńskim cmentarzu świętych Piotra i Pawła - mówi Dariusz Lewicki. - W tym roku postanowiliśmy odsłonić tablice pamiątkową poświęconą założycielce Komitetu Opieki nad Starą Rossą pani Halinie Jotkiałło. Później na Starej Rossie prezes Komitetu przedstawi odnowione pomniki nagrobne i naszkicuje los osób tam pochowanych - mówił Lewicki.

W piątek Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą został wyróżniony przez władze Wilna. Prezes organizacji Dariusz Żybort oraz jeden z jej członków Adam Błaszkiewicz otrzymali dyplomy i odznaczenia "Za zasługi dla Samorządu Wilna". Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą powstał w 1990 roku. Głównym celem stowarzyszenia jest opieka nad pomnikami nagrobnymi na wileńskim cmentarzu Na Rossie oraz ich renowacja i odbudowa.

IAR/dad

Polonia w Stanach Zjednoczonych zagłosuje już dziś

14.10.2023 10:30
W Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się głosowanie w polskich wyborach parlamentarnych oraz w referendum. Do udziału w głosowaniu zarejestrowała się tam rekordowa liczba 48 tysięcy Polaków, najwięcej w aglomeracjach nowojorskiej i chicagowskiej.

Reżim Łukaszenki więzi 13 pracowników Telewizji Biełsat. "Apelujemy o reakcję świata"

14.10.2023 12:18
Telewizja Biełsat opublikowała w sobotę nazwiska dziewięciu skazanych na Białorusi dziennikarzy, którzy współpracowali z tą nadającą z Polski stacją i zaapelowała o reakcję świata. W sumie za kratami przebywa 13 osób, które w różnym czasie były związane z Biełsatem. "To jedna trzecia wszystkich uwięzionych pracowników mediów" – informuje telewizja.

Litwa: do obiegu trafił znaczek pocztowy z okazji 250. rocznicy Komisji Edukacji Narodowej

14.10.2023 13:35
Na Litwie do obiegu trafił znaczek pocztowy wydany z okazji 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Jego wartość nominalna to półtora euro.

Wybory 2023. Polacy w Brazylii mogą już głosować w wyborach i referendum

14.10.2023 13:50
Zgodnie z planem i bez zakłóceń o godzinie 7 czasu miejscowego (godz. 12 w Polsce) rozpoczęło się głosowanie w wyborach i referendum w komisji wyborczej w konsulacie RP w brazylijskiej Kurytybie – potwierdził w rozmowie z PAP wicekonsul Bartosz Kniecicki.