Redakcja Polska

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej przypomniało tradycję zapustów

12.02.2024 11:40
Tradycje związane z końcem karnawału, czyli tzw. zapustami: korowód przebierańców czy wypiekanie faworków przypomniało w niedzielę Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku na "Zapustach w skansenie".
Folkowe zapusty na Muzycznej Scenie Tradycji
Folkowe zapusty na "Muzycznej Scenie Tradycji"Grzegorz Śledź/PR

Główny cel tego organizowanego od lat przedsięwzięcia to prezentacja zanikających zwyczajów dawnej podlaskiej wsi, które wiązały się z zapustami.

"Jak dawniej wyglądały zapusty na podlaskiej wsi? Kolorowo i radośnie! Najbardziej charakterystycznym zwyczajem karnawałowym zawsze było przebieranie się. Przebranie miało rozśmieszać i przenosić wszystkich biorących udział w zabawie do innej, magicznej rzeczywistości. Ludzie przebierali się nie tylko za zwierzęta, ale też postacie +nie z tego świata+, jak diabeł, anioł czy śmierć. Czasem mężczyźni udawali kobiety i odwrotnie. Przebierańcy chodzili od domu do domu, domagając się poczęstunku. Zabawa kończyła się w karczmie wspólnym biesiadowaniem i tańcami" - przypomina Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Właśnie takich przebierańców przypomniało w niedzielę muzeum, można ich było spotkać, nie brakowało kapeli. Przygotowano warsztaty tańców, degustację ostatkowych potraw, np. faworków, które jedzono zanim rozpoczął się Wielki Post.

Dr Artur Gaweł, autor książki "Rok obrzędowy na Podlasiu" przypomina w tej publikacji, że dawne nazwy karnawału to: zapusty, zapust, ostatki czy mięsopust.

"To ostatnie określenie poświadczone w źródłach już w XV w., powstało z połączenia słów: mięsa-opust czyli pożegnanie, opuszczenie. Różnica między zapustem - zapustami, a ostatkami i mięsopustem polega na tym, że te dwa ostatnie określenia odnoszą się do ostatnich dni karnawału.

Pochodzenie terminu zapust nie zostało do końca jednoznacznie wyjaśnione. Jedna z ciekawszych interpretacji wiąże się ze staropolskim słowem zapust oznaczającym młody las wyrastający na miejscu starego, a uogólniając młode wyrastające w miejscu starego" - pisze Gaweł.

Gaweł przypomina, że ludzie przebierali się za różne maszkary, często zwierzęce, np. kozę, bociana, konia, niedźwiedzia, ale też były takie postacie jak: diabeł, anioł, śmierć czy baba. "Wszystkie te postacie demonstrowały swoją odmienność, prowokowały sytuacje komiczne wywołujące nie tylko uśmiech ale i wrażenie przebywania w innym świecie. Widowiska zapustne opierały się na zasadzie opozycji człowiek-zwierzę, swój-obcy, stan wolny-małżeństwo oraz żywe-martwe. W okresie zapustów chodziły po wsiach te same grupy kolędnicze, które pojawiały się po Bożym Narodzeniu" - wyjaśnia Gaweł.

W najbliższy wtorek będą obchodzone ostatki, w środę będzie Popielec, który rozpoczyna Wielki Post. Wielkanoc w kościele katolickim przypada w 2024 r. 31 marca.


PAP/ho


"Oto syn Twój, oto Matka twoja". Wystawa ikon w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

05.02.2024 14:33
Wystawa to ok. 50 prac artystów, którzy zinterpretowali scenę opisaną w Ewangelii świętego Jana. Wystawa jest efektem Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów, które odbyły się w Castel Gandolfo - kolejny raz w cieniu wojny na Ukrainie.

Jedna z najrzadszych monet na świecie trafiła do Muzeum Historii Polski w Warszawie

07.02.2024 11:07
W 1621 roku wojska Rzeczypospolitej odniosły pod Chocimiem świetne zwycięstwo nad przeważającymi siłami tureckimi. Najprawdopodobniej właśnie to wydarzenie upamiętnia złota moneta o wadze 50 dukatów, która trafiła do kolekcji muzeum.  

Nowe wystawy czasowe i pokaz rysunku Rafaela w warszawskim Zamku Królewskim

08.02.2024 12:21
Na rok 2024 Zamek Królewski zapowiada pięć wystaw czasowych z dziełami takich mistrzów jak: Rafael Santi, Pietro Perugino, Jan Matejko i Władysław Hasior oraz dwie nowe ekspozycje stałe.    

Wkrótce rozpocznie się 15. Festiwal Wielkopostny Nowe Epifanie

11.02.2024 11:35
W trakcie 15. Festiwalu Wielkopostnego Nowe Epifanie odbędzie się 10 wydarzeń artystycznych - 4 spektakle teatralne, 3 koncerty i 3 filmy - powiedziała z-ca dyrektora festiwalu Katarzyna Lemańska. Impreza rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 24 marca.