X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

22 lata Polski w NATO. Szef MON: jesteśmy wśród krajów nadających ton w sojuszu

12.03.2021 16:03
Po 22 latach członkostwa Polska należy do liderów NATO, jest jednym z państw kreujących trendy polityki bezpieczeństwa - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. W piątek przypada 22. rocznica akcesji Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjnetwitter.com/Mariusz Błaszczak

- To ważne wydarzenie w naszej historii. Przystąpiliśmy do państw, które kierują polityką bezpieczeństwa, nadają jej trendy. Początkowy okres to nie był łatwy czas, ale dziś, z perspektywy 22 lat można powiedzieć, że należymy do grona liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział szef MON.

Według niego, dzieje się tak "chociażby z tego tytułu, że wydajemy ponad 2 procent PKB na obronność, że odgrywamy kluczową rolę na wschodniej flance NATO, że Wojsko Polskie jest aktywne".

Polscy żołnierze obecni w innych krajach

Przypomniał, że choć głównym zadaniem sił zbrojnych jest obrona terytorium, to polskie kontyngenty wchodzą w skład sojuszniczych sił stacjonujących na Łotwie i w Rumunii, a w Polsce znajdują się sojusznicze dowództwa, w tym dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu. - Dziś Polska również nadaje trendy i kieruje polityką bezpieczeństwa - dodał.


Posłuchaj
00:16 10956772_2.mp3 "To była dobra decyzja, która przełożyła się na zwiększenie bezpieczeństwa Polski" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak (IAR)

 

Nawiązując od polsko-amerykańskich deklaracji zwiększenia liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce podkreślił, że w rozmowie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem uzyskał "zapewnienie o kontynuacji procesu". - Bo mamy do czynienia z procesem wzmacniania obecności amerykańskiej na terenie naszego kraju - podkreślił.

Przypomniał, że polski generał zostanie zastępcą dowódcy V Korpusu Wojsk Lądowych USA, a wysunięte stanowisko dowodzenia Korpusu zainaugurowało działalność w Poznaniu, "co świadczy o bardzo ścisłych relacjach wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi". Przypomniał również, że powołał pełnomocnika ds. realizacji podpisanej 15 sierpnia ub. r. umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA.

Polska staje się bardziej bezpieczna

- Dzięki temu Polska staje się bardziej bezpieczna. Oczywiście najważniejsze jest to, żeby Wojsko Polskie było bardziej rozwinięte liczebnie - zaznaczył szef MON, podając jako przykład utworzenie w 2018 roku 18. Dywizji Zmechanizowanej. Przypomniał, że podczas przekazania aktu akcesji Polski do NATO w Independence w stanie Missouri polską flagę wniósł mjr Tadeusz Buk, późniejszy generał dywizji i dowódca Wojsk Lądowych, patron 18. Dywizji.


Posłuchaj
00:24 10956772_1.mp3 Minister Mariusz Błaszczak mówiąc o współczesnych wyzwaniach zwrócił uwagę na znaczenie polsko-amerykańskich relacji (IAR)

 

Za istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa uznał "wzmocnienie polskiej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, dlatego, że obecność amerykańska w Polsce, wojsk amerykańskich w Polsce, odstrasza ewentualnego agresora".

"Mur, ale historia Wojska Polskiego"

Minister zachęcił także do udziału w konkursie "Mur, ale historia Wojska Polskiego" na mural o tematyce wojskowej. - Ogłosiliśmy konkurs dla organizacji pozarządowych, żeby zostawić w przestrzeni publicznej ważne znaki, polegające na upamiętnieniu postaci historycznych, dowódców Wojska Polskiego, wydarzeń związanych z historią Wojska Polskiego. Myślę, że ta bardzo popularna forma pamięci okaże się atrakcyjna - powiedział.

Odnosząc się do publikacji o ustaleniach amerykańskich służb specjalnych, według których Rosja stała za kampanią mającą zdyskredytować szczepionkę BioNTech/Pfizer, szef MON stwierdził że "odpowiedzią z naszej strony na tego rodzaju zagrożenia jest wzmacnianie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i formowanie wojsk obrony cyberprzestrzeni".

12 marca 1999 Polska, Czechy i Węgry jako pierwsze państwa byłego bloku wschodniego wstąpiły do NATO, podpisując w Independence w amerykańskim stanie Missouri protokoły akcesyjne. Cztery dni później przed kwaterą główną NATO w Brukseli uroczyście podniesiono flagi nowych państw członkowskich.

PAP/IAR/dad

"A Rekindled World". Niezwykła opowieść o świecie chasydów

12.03.2021 14:09
"A Rekindled World", taki tytuł nosi album fotograficzny Agnieszki Traczewskiej, będący panoramą chasydzkiej egzystencji. Pokazuje piękno tradycji, wspólnoty, ale i portrety osobowości. W publikacji są także zdjęcia kobiet i dzieci.

Brytyjski eksport do UE spadł o 40 procent. Do Polski - prawie o 60 procent

12.03.2021 15:32
W Wielkiej Brytanii odnotowano największy w historii spadek eksportu do Unii Europejskiej. Ukazały się pierwsze dane od czasu zakończenia okresu przejściowego i wejście w życie pobrexitowych barier dla firm handlujących z kontynentem. W porównaniu do grudnia wartość dóbr eksportowanych z Wysp do Polski spadła na przykład o niemal 60 procent.