Redakcja Polska

Ukraińscy nauczyciele poznawali online historię i symbolikę Auschwitz

16.07.2021 14:49
24 nauczycieli i edukatorów z Ukrainy uczestniczyło w seminarium "Auschwitz – Historia i Symbolika". Program zajęć online obejmował m.in. prezentację Miejsca Pamięci oraz pracę ze źródłami dotyczącymi rzeczywistości obozu – podało w piątek Muzeum Auschwitz.
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenaushutterstock.com/Szymon Kaczmarczyk

"Zajęcia dotyczyły także kultury pamięci o Auschwitz i Holokauście na Ukrainie. Dyskutowano o nauczaniu na lekcjach historii w tamtejszych szkołach oraz o współczesnej pamięci i upamiętnieniach" – zakomunikowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH), które we współpracy z Ukraińskim Instytutem Badań nad Holokaustem "Tkuma" było organizatorem dwudniowego wydarzenia. 

- Jest to już kolejne seminarium dla nauczycieli z Ukrainy zrealizowane w ramach współpracy z Muzeum Auschwitz. Po raz kolejny koordynatorzy z polskiej strony nie tylko przygotowują bardzo profesjonalny i merytoryczny program, ale też zaskakują nas nowymi pomysłami i rozwiązaniami edukacyjnymi - powiedział dr Yehor Vradii z Instytutu "Tkuma" w Dnieprze.

"Nic nie zastąpi doświadczenia bycia w autentycznym miejscu"

Dyrektor Instytutu "Tkuma" dr Ihor Shchupak, zaznaczył, że "nic nie zastąpi doświadczenia bycia w autentycznym miejscu i obcowania się z trudną historią tam, gdzie ona się wydarzyła". - Dlatego mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zrealizować drugą część tego seminarium w Miejscu Pamięci Auschwitz - powiedział.

Zdaniem Natalii Tkachenko, koordynatorki seminarium w MCEAH, przeprowadzenie go w trybie zdalnym jest dużym wyzwaniem dla prowadzącego. "Poprzez wykorzystanie interaktywnych form pracy edukacyjnej online starałam się zapewnić każdemu uczestnikowi przestrzeń do aktywnego udziału. Ponadto, osoby biorące udział w szkoleniu są na co dzień praktykami, więc ważne było zachować balans pomiędzy teoretycznymi a praktycznymi elementami programu" – powiedziała.

Obóz Auschwitz

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w Auschwitz niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.


IAR/PAP/dad

Spotkanie Merkel-Biden. "Różnimy się w sprawie Nord Stream 2, ale będziemy współpracować"

16.07.2021 08:30
Prezydent USA Joe Biden stwierdził po czwartkowej rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że ma inny niż ona pogląd na Nord Stream 2, lecz razem będą współpracować, by na skutek projektu nie ucierpiały Ukraina oraz inne państwa regionu.

W Irkucku wspólnotę polonijną odwiedził ambasador RP

16.07.2021 10:02
Ambasador Polski Krzysztof Krajewski spotkał się w Irkucku z miejscową wspólnotą polonijną. Jak podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem szefowa organizacji Helena Szackich - irkucka autonomia kulturalna "Ogniwo" jest jedną z najstarszych w Rosji i w tym roku obchodzi swoje 31 urodziny.

Sejneńszczyzna Zofii Mackiewicz. Wakacje z językiem polskim

16.07.2021 12:42
Zofia Mackiewicz zamieniła słoneczną Padwę na dużo chłodniejszą Sejneńszczyznę. „Nie od razu wiedziałam, co będę tu robić i jak żyć, ale byłam przekonana, że podjęłam najlepszą w moim życiu decyzję. Była późna jesień więc kupiłam drewno i siekierę, z myślą by przetrwać zimę, i z założeniem, że reszta jakość się poukłada” - przyznała tuż po powrocie.