X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Powstaniec listopadowy Maurycy Mochnacki spoczął na Powązkach Wojskowych

27.11.2021 17:33
Na Wojskowych Powązkach w Warszawie został pochowany Maurycy Mochnacki - powstaniec listopadowy i działacz emigracyjny. Został pochowany w Alei Zasłużonych, obok mogił uczestników zrywów narodowych. Jego pogrzeb miał charakter państwowy. 
Audio
  • Na Powązkach Wojskowych w Warszawie spoczął Maurycy Mochnacki - relacja Anety Pawłowskiej-Krać (IAR)
  • Do Polski powróciły szczątki Maurycego Mochnackiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Uroczystości pogrzebowe uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego Maurycego Mochnackiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie
Uroczystości pogrzebowe uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego Maurycego Mochnackiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w WarszawiePAP/Radek Pietruszka

W pogrzebie uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki, odczytano  list od prezydenta Andrzeja Dudy i marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Wysłuchano także wystąpień członków rodziny Mochnackiego. Modlitwę odmówił wikariusz generalny biskupa polowego Wojska Polskiego ks. prał. kan. płk Bogdan Radziszewski.

W trakcie uroczystości odegrany został hymn RP, a po złożeniu trumny Mochnackiego w grobie pododdział honorowy Kompanii Reprezentacyjnej WP oddał salwę honorową. Na grobie Mochnackiego złożono wieńce. Uroczystości zakończyły się odegraniem "Marsza żałobnego" Fryderyka Chopina.

Publicysta w czasach zaborów

Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i z bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w powstaniu listopadowym.

Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831". Popadał w konflikty ze starszymi i bardziej doświadczonymi politykami Wielkiej Emigracji działającymi we Francji. "W emigracji wojna domowa trwa ciągle. Mnóstwo partii, rozjątrzenia coraz większe" – pisał w liście do rodziców 6 listopada 1834 r.

Przez wiele dziesięcioleci uważano, że Mochnacki zmarł na nieuleczalną i śmiertelną wówczas gruźlicę, częstą wśród żyjących w fatalnych warunkach polskich emigrantów. Prawdopodobną przyczyną zgonu był jednak wylew. Mochnackiemu nie dane było wrócić do Polski. Zmarł 20 grudnia 1834 r. w Auxerre i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.


IAR/PAP/dad

NATO potępiło działania reżimu Łukaszenki. Jens Stoltenberg: eksportuje niewinnych ludzi na granice

27.11.2021 08:20
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wszyscy sojusznicy NATO potępiają, reżim Łukaszenki. - Eksportuje niewinnych ludzi na granice Sojuszu; to nieludzkie i cyniczne - dodał szef Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Brukseli.

"Presja na Mińsk musi być kontynuowana". Paweł Jabłoński o kryzysie na granicy

27.11.2021 10:08
- Temat bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej w zakresie powstrzymywania migracji będzie kontynuowany, bo to w tej chwili najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o globalne bezpieczeństwo - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.