Redakcja Polska

135 lat temu urodził się Artur Rubinstein, wirtuoz fortepianu

29.01.2022 14:59
28 stycznia 1887 roku, urodził się Artur Rubinstein, wybitny polski pianista pochodzenia żydowskiego, uważany za jednego z największych wirtuozów XX wieku. Propagował szczególnie muzykę polskich kompozytorów, zwłaszcza Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił. Artysta zmarł w 1982 roku.
Audio
  • 135 lat temu urodził się Artur Rubinstein [POSŁUCHAJ]
Artur Rubinstein podczas występu w Warszawie (1966 r.)
Artur Rubinstein podczas występu w Warszawie (1966 r.)Archiwum/PAP/CAF

Artur Rubinstein był też znany jako znamienity wykonawca muzyki Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta, Antonina Dvořáka czy Siergieja Rachmaninowa. W swojej ponad 80-letniej karierze wystąpił około 6 tysięcy razy w najważniejszych ośrodkach muzycznych świata, grał z Pablem Casalsem, Jacquesem Thilbaudem i Romanem Totenbergiem.

Od 1939 roku Artur Rubinstein mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Wielokrotnie zajmował stanowisko w kwestiach polskich, między innymi namawiał Amerykanów do przystąpienia do II wojny światowej, podkreślając przy tym wysiłek, z jakim walczy nasz kraj. W 1945 roku podczas uroczystości podpisania Karty Narodów Zjednoczonych w San Francisco, wobec braku polskiej flagi, wyraził oburzenie, i zmienił program, wykonując hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego.

Artur Rubinstein koncertował w Stanach Zjednoczonych, Europie i Ameryce Południowej. Wielokrotnie odwiedził też Polskę. Występował między innymi w Łodzi, Warszawie, Krakowie i Zakopanem. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W 1960 roku był honorowym przewodniczącym jury VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, odbywającego się w Warszawie. Podczas otwarcia wykonał Koncert fortepianowy f-moll Chopina z udziałem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego.

Ostatni raz odwiedził ojczyznę w 1979 roku. Powiedział wówczas: "Jestem bardzo wzruszony, kocham Polskę i kochałem grać tutaj. Ta Polska! Zawsze taka nadzwyczajnie szlachetna, grzeczna, cudownie wychowana. Jestem zachwycony, niech żyje Polska!".

Artur Rubinstein zmarł w Genewie, 20 grudnia 1982 roku. Miał 94 lata.

Od 1974 roku w Izraelu jest organizowany Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs Pianistyczny im. Artura Rubinsteina, a od 1993-go w Bydgoszczy odbywa się Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam". Od 2005 roku w Łodzi działa Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinstein, która organizuje Rubinstein Piano Festival. Najbliższy - VII - zaplanowano na 24-30 października 2022.

Urodził się 28 stycznia 1887 roku w Łodzi. Od dziecka przejawiał uzdolnienia muzyczne. Pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał u Adolfa Prechnera w Łodzi. Następnie uczył się u profesora Aleksandra Różyckiego w Warszawie. W 1897 roku wyjechał do Berlina, gdzie kształcił się w Cesarsko-Królewskiej Akademii Muzycznej. Gry na fortepianie uczył go profesor Henryk Barth.

Debiutował 1 grudnia 1900 w berlińskiej Beethoven-Saal. Koncertował także w Polsce - w 1902 roku wystąpił w Filharmonii Warszawskiej pod batutą Emila Młynarskiego. Rok później został zaproszony na konsultacje przez Ignacego Jana Paderewskiego do Szwajcarii, a następnie przeniósł się do Paryża. Od 1906-go koncertował na całym świecie.

W 1932 roku poślubił córkę znanego dyrygenta Emila Młynarskiego - Anielę. Wkrótce rodzina opuściła Europę i zamieszkała w Stanach Zjednoczonych. Tam Rubinstein koncertował między innymi na rzecz uchodźców z okupowanej Polski i innych krajów Europy. W 1946 roku otrzymał obywatelstwo USA. Wraz z Nelą Rubinstein - tak nazywano żonę kompozytora - miał czworo dzieci.

Artur Rubinstein został odznaczony Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Opublikował wspomnienia "Moje młode lata" i "Moje długie życie".

Zmarł 20 grudnia 1982 roku. Urna z jego prochami została złożona na zboczu wzgórza Orah w pobliżu Jerozolimy. Stoi tam też pomnik przedstawiający fragment klawiatury fortepianu, której klawisze jakby unosiły się i opadały pod palcami pianisty.

IAR/PP

Małgorzata Mirga-Tas – artystka romskiego pochodzenia będzie reprezentowała Polskę na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuk w Wenecji

28.01.2022 15:44
Monumentalne dzieło dwunastu wielkoformatowych tkanin zatytułowane „Przeczarowując świat”, artystki pochodzenia romskiego Małgorzaty Mirgi-Tas, zostanie zaprezentowane w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki La Biennale di Venezia. Jedna z powstałych tkanin została zaprezentowana w tymczasowej pracowni artystki w Zakopanem.

Premier Mateusz Morawiecki: Polonia wzmacnia polską obecność poza granicami kraju

29.01.2022 09:45
Szef rządu dodał, że "polskość inaczej by wyglądała, gdyby nie zaangażowanie tysięcy, a właściwie milionów Polaków rozsianych po całym świecie".

Mieszkańcy Gdańska przed konsulatem Rosji domagali się uwolnienia liderów Związku Polaków na Białorusi

29.01.2022 16:06
W pikiecie uczestniczyli m.in. sekretarz zarządu głównego Związku Polaków na Białorusi, redaktor portalu znadniemna.pl Andrzej Pisalnik wraz z żoną. Oboje wiosną ub. roku wyjechali z Białorusi do Polski