Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki: Polonia wzmacnia polską obecność poza granicami kraju

29.01.2022 09:45
Szef rządu dodał, że "polskość inaczej by wyglądała, gdyby nie zaangażowanie tysięcy, a właściwie milionów Polaków rozsianych po całym świecie".
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że do kraju z emigracji wracają tysiące Polaków. Szef rządu mówił o tym na spotkaniu z hiszpańską Polonią w polskiej ambasadzie w Madrycie [posłuchaj]
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiReuters/ FORUM

Premier mówił o tym na spotkaniu z hiszpańską Polonią w polskiej ambasadzie w Madrycie. Polska jest wszędzie tam, gdzie biją polskie serca - podkreślił Mateusz Morawiecki. Dodał, że "polskość inaczej by wyglądała, gdyby nie zaangażowanie tysięcy, a właściwie milionów Polaków rozsianych po całym świecie". 

Premier zauważył, że "niegdyś Polonia, która była emigracją przymusową, tworzyła zalążki Polski, kiedy Polski na mapie nie było". Obecnie - jak zaznaczył - "Polska jest szczęśliwym, suwerennym, niepodległym krajem" a "nasi przedstawiciele rozsiani po całym świecie, po całej Europie, umacniają Polskę i umacniają Polskość". "Dzisiaj, kiedy Polska tworzy coraz bardziej otwartą gospodarkę, kulturę, nasza obecność za granicą jest bardzo wzmacniana poprzez naszą Polonię" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że do kraju z emigracji wracają tysiące Polaków. Szef rządu mówił o tym na spotkaniu z hiszpańską Polonią w polskiej ambasadzie w Madrycie.

🎥 Premier @MorawieckiM w #Madryt: Polska jest wszędzie tam, gdzie biją polskie serca. Polski nie byłoby, gdyby nie zaangażowanie tysięcy, a właściwie milionów Polaków rozsianych po całym świecie. To dzięki nim nasza obecność za granicą jest bardzo mocno wzmacniana. pic.twitter.com/4f5KP45Ydu

Premier poinformował, że niecały tydzień temu rozmawiał telefonicznie o sytuacji geopolitycznej z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem. "Niezależnie od tego, że rząd hiszpański zbudowany jest dzisiaj o większość, która zakotwiczona jest w partiach lewicowych, a my reprezentujemy partie centroprawicowe, konserwatywne, to rozmawialiśmy jednym językiem o zagrożeniach związanych z agresywną politykę rosyjską, zagrożeniach integralności terytorialnej Ukrainy" - powiedział szef rządu.

Szef rządu przebywa w Hiszpanii, gdzie jutro spotka się z przedstawicielami partii konserwatywnych między innymi z Hiszpanii, Francji, Włoch czy Węgier.

IAR/ks

Prezydent i premier przypomnieli o ofiarach Holokaustu. "By ludzkość nigdy nie zapomniała"

27.01.2022 14:38
Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki w dniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomnieli o straszliwych losach milionów ofiar. "Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana w żaden sposób" - podkreślił premier.

Polscy dyplomaci pozostaną na Ukrainie. Wiceszef MSZ: mamy plany ewentualnościowe

28.01.2022 10:33
W tej chwili nie ma decyzji o ewakuacji polskich dyplomatów z Ukrainy, natomiast mamy już przygotowane takie plany ewentualnościowe - powiedział w piątek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Zaznaczył, że Polska ma najliczniejszą obsadę dyplomatyczną na Ukrainie ze wszystkich państw europejskich.

Szef MON Mariusz Błaszczak: dezinformacja to jedno z największych zagrożeń

28.01.2022 17:03
Dezinformacja jest jednym z największych współczesnych zagrożeń. Choć nie jest to broń w tradycyjnym rozumieniu, jest równie niebezpieczna - mówił szef MON Mariusz Błaszczak podczas inauguracji kampanii społecznej pod hasłem "Fejkoodporni" - dotyczącą zagrożeń, które niosą dezinformacja i fake newsy.