X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Instytut Pileckiego upamiętnił Polaków zamordowanych za pomoc Żydom podczas II wojny światowej

15.06.2022 11:33
W Poświętnem na Mazowszu w ramach projektu „Zawołani po imieniu” upamiętniono Józefę i Józefa Dmochów oraz Jana Kowalskiego, którzy zostali rozstrzelani w 1943 roku.
Audio
  • Kolejni Polacy upamiętnieni w ramach projektu "Zawołani po imieniu" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Poświętne - uroczystość Zawołani po imieniu
Poświętne - uroczystość "Zawołani po imieniu"Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

Prawdopodobnie od początku lata 1943 roku, mieszkająca w Helenowie rodzina Dmochów udzielała pomocy grupie około dziesięciu nieznanych z imienia i nazwiska Żydów. Gdy w lipcu 1943 roku w gospodarstwie Dmochów pojawili się Niemcy, kilku Żydom udało się zbiec, dwóch zostało zastrzelonych, a dwóch pojmanych i wraz z Dmochami zostali wywiezieni do aresztu w Radzyminie. Niemcy zatrzymali też podsołtysa Helenowa Jana Kowalskiego oraz jego żonę Ludwikę. Nie wiadomo, co dokładnie zarzucono Kowalskim - czy pomoc w ukrywaniu u Dmochów Żydów, czy też niepoinformowanie władz okupacyjnych o tym fakcie, co zgodnie z okupacyjnym prawem również mogło być karane śmiercią. Cała trójka została rozstrzelana przez Niemców 15 lipca 1943 roku w Radzyminie.

Podczas uroczystości odsłonięcia kamienia z tablicą pamiątkową w Poświętnem wicedyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski wyjaśniał, że ta uroczystość ma potrójne znaczenie. "Po pierwsze ma przywrócić pamięć, pod drugie chcemy oddać szacunek i cześć, przywrócić godność zamordowanym. Ostatnia rzecz to sprawiedliwość. Józefa, Józef i Jan zostali zamordowani za to, że zrobili coś dobrego. To, co możemy zrobić, to przywrócić ich godność poprzez symboliczne odwołanie kary śmierci, którą Niemcy na nich wykonali" - powiedział Wojciech Kozłowski. Wraz z upamiętnionymi Instytut Pileckiego przywrócił pamięci zbiorowej 59 osób, które zapłaciły najwyższą cenę za pomoc Żydom, skazanym przez Niemców na Zagładę.

W ramach programu "Zawołani po imieniu" Instytut Pileckiego wydobywa z niepamięci historie Polaków, którzy za ratowanie Żydów od Zagłady zapłacili życiem własnym i swoich najbliższych. Program łączy badania naukowe, edukację historyczną i różnorodne działania w obszarze kultury pamięci. Nazwa przedsięwzięcia nawiązuje do wiersza Zbigniewa Herberta "Pan Cogito o potrzebie ścisłości", w którym poeta wzywa do precyzyjnego oszacowania liczby ofiar "walki z władzą nieludzką". Instytut Pileckiego rozpoczął ten program w Sadownem 24 marca 2019 roku, w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

IAR/ep

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów

24.03.2022 13:35
24 marca po raz piąty obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, ustanowiony w rocznicę rozstrzelania rodziny Ulmów z Markowej, która ukrywała żydowskie rodziny.

74 lata temu został stracony rotmistrz Witold Pilecki

25.05.2022 13:03
Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, który po wojnie walczył w podziemiu niepodległościowym, zginął od strzału w głowę 25 maja 1948 roku.

Europejczyków zapytano o zakończenie wojny na Ukrainie. Polacy jako jedyni chcą ukarania Rosji

15.06.2022 14:17
Więcej obywateli 10 państw Europy chce zakończenia wojny na Ukrainie jak najszybciej, nawet kosztem ustępstw wobec Rosji - niż zdecydowanej porażki Kremla. Jedynie w Polsce więcej osób popiera ukaranie Moskwy za rozpoczętą agresję - wynika z opublikowanego w środę sondażu think tanku European Council on Foreign Relations (ECFR).