Redakcja Polska

Prezes IPN: chciałbym dokończyć proces dekomunizacji przestrzeni publicznej

21.08.2022 08:00
W ciągu ostatnich trzech miesięcy usunęliśmy 20 sowieckich pomników, ale na naszej liście jest ich 60. To bardzo szybkie tempo, ale chciałbym być tym prezesem IPN, który dokończy proces dekomunizacji w Polsce - powiedział dr Karol Nawrocki prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci NarodowejForum/Andrzej Hulimka

Karol Nawrocki zwrócił uwagę, że usuwanie pomników po objętych sowieckimi wpływami władzach komunistycznych postępuje ostatnio bardzo szybko. "Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy usunęliśmy 20 sowieckich pomników, ale na naszej liście jest ich 60" - zaznaczył. "To bardzo szybkie tempo, ale to sprawa, która powinna być dawno załatwiona " - podkreślił prezes IPN.

"Nadrabiamy pewien niedostatek ostatnich lat, ale chciałbym być tym prezesem IPN, który dokończy proces dekomunizacji w przestrzeni publicznej w Polsce" - podkreślił Karol Nawrocki.

Prezes mówił, że przez rok jego pracy, jako szefa IPN przyspieszono działania nie tylko związane z usuwaniem komunistycznych symboli. "W ostatnim roku Instytut Pamięci Narodowej, w niektórych zakresach z pewnością się zmienił. Chociaż nasze podstawowe działania programowe: archiwistyka, nauka, wydawnictwa, edukacja oraz - na przykład - przyznawanie nagród "Świadek historii" nie uległy zmianie i nadal są ważne" - zapewnił.

"Pozostajemy zatem przy podstawowych powinnościach, jakie ma Instytut Pamięci Narodowej, a jednocześnie zmieniamy IPN między innymi w kierunku nowych technologii i wydarzeń kulturalnych. Myślę, że ten balans między fundamentami działań statutowych i poszukiwaniem nowych ścieżek opowieści historycznej jest dobrym rozwiązaniem" - wskazał Karol Nawrocki.

W rozmowie z PAP prezes IPN nawiązał również do postępowań dotyczących czasów PRL. "Przed ten rok udało się też podnieść zdecydowanie skalę wniosków o uchylenie immunitetów prokuratorom i sędziom z czasów komunistycznych" - poinformował.

"Wznawiamy również śledztwa w kierunku zbrodni komunistycznych, między innymi tak zwanych ścieżek zdrowia (rodzaj tortury - znęcanie się nad opozycjonistami, którym kazano biegnąć między milicjantami lub zomowcami zadającymi zatrzymanym dotkliwe ciosy gumowymi pałkami - PAP)" - przekazał. "Wznawiamy postępowania w sprawach niewyjaśnionych śmierci z lat osiemdziesiątych, bo niektóre osoby, które wówczas służyły systemowi totalitarnemu nadal są w życiu publicznym" - podsumował Karol Nawrocki.


PAP/ho

Zobacz więcej na temat: historia Polski IPN PRL

Prezydent uczcił pamięć żołnierzy, którzy zginęli w Bitwie Warszawskiej

20.08.2022 14:30
Andrzej Duda mówił, że Święto Wojska Polskiego jest przede wszystkim radosnym świętem żołnierzy, dniem dumy obchodzonym na pamiątkę triumfu nad bolszewikami, który odniosła przed ponad stu laty odradzająca się Rzeczpospolita.

Z Białegostoku wyruszyła piesza pielgrzymka ekumeniczna do Wilna. Znowu omija Białoruś

20.08.2022 12:18
Ponad trzysta osób wyruszyło w sobotę rano z Białegostoku w 30. ogólnopolskiej pielgrzymce ekumenicznej do sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie na Litwie. W związku z sytuacją międzynarodową pątnicy nie idą przez Białoruś, a na granicę z Litwą dotrą autokarami.

Polacy w Bukowinie. Działalność Czerniowieckiego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza

20.08.2022 16:52
Czerniowieckie Obwodowe Towarzystwo Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza istnieje od 1989 roku. Rosyjska agresja na Ukrainę zjednoczyła Polaków w Bukowinie. Pomagają ukraińskiej armii i dzielą się z żołnierzami pomocą otrzymywaną z Polski.