Redakcja Polska

Współpraca Instytutu Pamięci Narodowej z Narodowym Archiwum Uzbekistanu

04.10.2022 14:12
Prezes IPN Karol Nawrocki podpisał umowę o współpracy z Agencją "Uzarchiv". Uroczystość była częścią obchodów upamiętniających 80. rocznicę formowania się Armii generała Władysława Andersa w Uzbekistanie.
Audio
  • Współpraca IPN z Uzbekistanem - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz
Rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz Foto: Wojciech Olkuśnik/PAP

W marcu i sierpniu 1942 roku przez Uzbekistan i Turkmenistan z sowieckich łagrów do Iranu przedostało się ponad 115 tysięcy osób, w tym około 78 tysięcy żołnierzy. To było prawie 10 procent Polaków wywiezionych po 17 września 1939 roku z Kresów Wschodnich w głąb Związku Sowieckiego. W mieście Yangiyo‘l niedaleko Taszkentu, w pierwszej połowie 1942 roku, stacjonowały sztab i większość jednostek armii generała Władysława Andersa, które następnie przetransportowano do Iranu. Prezes IPN Karol Nawrocki mówił po podpisaniu memorandum o współpracy, że dostęp do uzbeckich archiwów jest niezwykle ważny dla poznania pełnej historii armii generała Andersa.

Dyrektor Agencji "Uzarchiv" Yusupov Ulugbek podkreślił, że na mocy podpisanej umowy IPN będzie mógł zbadać tysiące różnorakich dokumentów związanych z losami Polaków w Uzbekistanie. Obecnie w opracowaniu jest  elektroniczny system dostępu do dokumentów takich jak: legitymacje, paszporty, i dane dotyczące ludności cywilnej.  Te dokumenty znajdą się na specjalnie stworzonej przez Agencję "Uzarchiv" stronie internetowej.

Dzięki nim nasza wiedza o losach Polaków w Uzbekistanie będzie pełniejsza – podkreśla rzecznik prasowy IPN Rafał Leśkiewicz. Dodaje tekże, że być może dzięki dokumentom z Narodowego Archiwum Uzbekistanu uda się odnaleźć także miejsca spoczynku tych, którzy nie przetrwali trudów wyjścia z sowieckich łagrów.

W południe w Muzeum Pamięci Ofiar Represji w stolicy Uzbekistanu otwarto także wystawę przygotowaną przez IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu plansz, na których znajdują się zdjęcia żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, a także towarzyszących im cywilów. Teksty opisujące epopeję wyjścia z sowieckich łagrów są w języku uzbeckim i angielskim.

IAR/ep

Zobacz więcej na temat: IPN Uzbekistan armia Andersa

IPN zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy" poświęconą paktowi Ribbentrop - Mołotow

22.08.2022 17:27
Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy". Jest ona poświęcona paktowi Ribbentrop - Mołotow, którego 83. rocznica podpisania przypada jutro. Ekspozycję można oglądać na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Polonia: to ważne, że w "Chicago Tribune" ukazały się teksty pokazujące Amerykanom historię Polski

13.09.2022 09:57
"Chicago Tribune" to jeden z największych dzienników w USA, dobrze, że na jego łamach ukazały się artykuły, prezentujące amerykańskim czytelnikom rzadko tam przedstawianą, polską perspektywę historii II wojny światowej i prawdziwy obraz wojny - komentują przedstawiciele amerykańskiej Polonii.

Litwa: IPN odnalazł szczątki żołnierzy polskich i litewskich

20.09.2022 12:14
Szczątki 14 osób odnalazł na Litwie zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Prawdopodobnie należą one do żołnierzy polskich i litewskich poległych podczas konfliktu w latach 1919-1920.