Redakcja Polska

Brytyjski historyk napisał książkę o Grupie Ładosia, czyli Polakach ratujących Żydów. Ukaże się w sierpniu

22.02.2023 14:07
W sierpniu ukaże się w Wielkiej Brytanii książka Rogera Moorhouse'a o Grupie Ładosia - polskich dyplomatach w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Holokaustem. Brytyjski historyk ujawnił tytuł i zaprezentował okładkę książki.
Zdjęcia i dokumenty uratowanych przez Grupę Ładosia Żydów
Zdjęcia i dokumenty uratowanych przez Grupę Ładosia ŻydówŹródło: Twitter/ Consulate General of Poland in Los Angeles @PLinLosAngeles

Książka będzie mieć tytuł "The Forgers" ("Fałszerze"), nawiązujący do wystawiania przez Grupę Ładosia fałszywych paszportów dla Żydów, co dawało im szanse na przeżycie wojny, zaś podtytuł brzmi: "Zapomniana historia najbardziej śmiałej operacji ratunkowej Holokaustu". Najnowszą książkę Moorhouse'a opublikuje wydawnictwo The Bodley Head.

W 1941 r. w Bernie polscy dyplomaci we współpracy ze środowiskami żydowskimi rozpoczęli tzw. akcję paszportową, której celem było ratowanie Żydów przed Holokaustem. Aleksander Ładoś, Stefan Ryniewicz, Konstanty Rokicki, Abraham Silberschein, Chaim Eiss oraz Juliusz Kuhl - którzy tworzyli Grupę Ładosia - wystawiali fałszywe paszporty i poświadczenia obywatelstwa krajów latynoamerykańskich, głównie Paragwaju, na nazwiska Żydów zagrożonych Zagładą. Była to szansa na internowanie tych osób oraz ewentualną wymianę na niemieckich jeńców wojennych, nie zaś transport do obozów śmierci. Szacuje się, że członkowie Grupy Ładosia wystawili 8-10 tys. takich fałszywych paszportów.

Roger Moorhouse to brytyjski historyk i pisarz specjalizujący się w historii II wojny światowej. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek na ten temat. Najważniejsze z nich to "Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina" o współpracy niemiecko-sowieckiej w latach 1939-1941, "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie" oraz "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi" o polskiej wojnie obronnej. W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wkład w rozpowszechnianie wiedzy o polskiej historii w Wielkiej Brytanii.


PAP/dad

"Welt": wizyta prezydenta USA w Polsce pokazuje, jak zmienił się układ sił w UE

21.02.2023 23:11
- Wizyta na wschodniej flance NATO pokazuje, że prezydent USA dostrzega zmieniony układ sił w UE. W drodze do Polski po prostu przeleciał nad Paryżem i Berlinem - zauważa we wtorek portal dziennika "Welt" w kontekście wizyty Joe Biden w Warszawie. Dziś Polska jest jednym z najważniejszych sojuszników dla USA - stwierdza.

Polska Misja Medyczna wspiera Ukrainę wysyłając transporty z zaopatrzeniem do szpitali

22.02.2023 13:34
Do tej pory Polska Misja Medyczna dostarczyła ponad 120 transportów z pomocą medyczną. To m.in. opatrunki, antybiotyki, leki przeciwbólowe, igły, strzykawki, wenflony, zestawy ratunkowe WHO czy narzędzia chirurgiczne i defibrylatory.

Jest umowa z Westinghouse na prace przedprojektowe ws. elektrowni jądrowej

22.02.2023 13:57
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z firmą Westinghouse kontrakt pomostowy w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Umowa ma umożliwić m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.