Redakcja Polska

75 lat temu powstał Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze"

08.11.2023 16:41
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego, nazywany "ambasadorem polskiej kultury", jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, czerpiących z tradycji tańców narodowych, piosenek, przyśpiewek i obyczajów.
Audio
  • 75 lat ma Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze". Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”Felouch Kotek, źr. Wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

75 lat temu, 8 listopada 1948 roku, został powołany Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. Z uwagi na bogaty repertuar i działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, "Mazowsze" powszechnie jest uznawane za zespół narodowy.

Twórcą i organizatorem "Mazowsza" był dyrygent i kompozytor Tadeusz Sygietyński, który - wraz z aktorką i reżyser Mirą Zimińską-Sygietyńską - prowadził zespół do 1955 roku. Po śmierci kompozytora ponad 40 lat zespołem kierowała jego żona.

"Mazowsze" ma w repertuarze ponad tysiąc piosenek ludowych, w tym ponad sto popularnych pieśni z innych krajów oraz 42 opracowane regiony artystyczne Polski. Na przestrzeni lat w zespole występowały wielkie osobowości polskiej sceny, między innymi Irena Santor, Lidia Korsakówna, Danuta Kowalska i Stanisław Jopek.

"Mazowsze" zostało oficjalnie powołane w 1948 roku, jednak jego idea narodziła się wcześniej. Podczas wojny Tadeusz Sygietyński i jego przyszła żona - aktorka Mira Zimińska złożyli obietnicę, że jeśli przeżyją, założą zespół ludowy wykonujący muzykę narodową.

Zespół dał ponad 9 tysięcy koncertów, ponad 280 razy wyjeżdżał na zagraniczne tournée, odwiedzając ponad 50 krajów.

"Mazowsze" ma na koncie kilkadziesiąt nagród i wyróżnień, w tym Srebrny Medal ONZ w 1973 roku. Zespół otrzymał też Nagrodę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2000. W 2006 zdobył statuetkę European Award for Tourismuos, przyznaną przez Europejską Federację Prasy Turystycznej. W 2017 roku "Mazowsze" otrzymało - z rąk prezydenta Andrzeja Dudy - Flagę Polski, jako instytucja szczególnie zasłużona w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: kultura ludowa historia Polski

Polska muzyka sakralna po raz trzeci zabrzmi w samym sercu Londynu

07.11.2023 12:26
Festiwal Joy & Devotion, zorganizowany przez warszawski Instytut Adama Mickiewicza, powraca do kościoła St Martin-in-the-Fields, celebrując bogatą tradycję polskiej muzyki sakralnej na przestrzeni wieków.

Ogłoszono nazwiska nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023

07.11.2023 13:09
Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 będą przyznawać nagrody w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea.

Rusza 4. edycja kampanii #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających za granicą

08.11.2023 10:26
Dlaczego warto dbać i rozwijać znajomość języka polskiego, polskiej kultury i historii. Jakie realne korzyści przynosi dwujęzyczność. To główne tematy 4. edycji kampanii edukacyjnej #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Realizatorem działań jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.   

6. odsłona akcji "Niepodległa do Hymnu”. 11 listopada wspólnie zaśpiewamy hymn narodowy

08.11.2023 13:07
Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza wszystkich Polaków - mieszkających w Polsce i za granicą -  do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w dniu Święta Niepodległości.