Redakcja Polska

Jubileusz Polskiego Radia dla Zagranicy. Mamy już 88 lat

01.03.2024 12:44
88 lat temu, 1 marca 1936 roku, zainicjowało swoją działalność Polskie Radio dla Zagranicy. Tego dnia rozpoczęło się codzienne nadawanie na falach krótkich adresowanych do obcokrajowców oraz Polonii audycji w językach polskim i angielskim. Później doszły programy po niemiecku, czesku, węgiersku i portugalsku.
Audio
  • Polskie Radio dla Zagranicy ma już 88 lat - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
88 lat świętuje Polskie Radio dla Zagranicy
88 lat świętuje Polskie Radio dla ZagranicyFoto: Polskie Radio

Polskie Radio dla Zagranicy realizuje misję promowania kraju i prezentowania polskiej racji stanu światowej opinii publicznej. Jego zadaniem jest informowanie o wydarzeniach w Polsce i naszej polityce zagranicznej. W audycjach pokazywany jest obraz polskiego społeczeństwa i jego dokonań naukowych i kulturalnych. Radio dla Zagranicy przedstawia także kluczowe sprawy współczesnego świata z polskiej perspektywy.


Posłuchaj
05:18 Jubileusz PRdZ.mp3 Polskie Radio dla Zagranicy ma już 88 lat - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]

 

Do 1939 roku radio dla Polonii nadawało po polsku, a także między innymi po niemiecku, czesku, angielsku, węgiersku i portugalsku. Po wojennej przerwie audycje były emitowane z Lublina, a w sierpniu 1945 redakcja przeniosła się z powrotem do Warszawy. W połowie lat 50. zespół nadawał w ciągu doby blisko 70 godzin audycji w wielu językach, wśród nich w: angielskim, duńskim, greckim i fińskim. Po 1989 roku program zmienił formułę, powstały redakcje: litewska, ukraińska, białoruska, czeska i słowacka.

Dwa lata temu, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Polskie Radio uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim - Polskie Radio dla Ukrainy, tworzone przez dziennikarzy, przy pomocy współpracowników zarówno z Polski, jak i z Ukrainy.

Dziś Polskie Radio dla Zagranicy codziennie nadaje audycje w sześciu językach: polskim, angielskim, białoruskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim. Programy odbierane są nie tylko analogowo, ale również w przekazie cyfrowym oraz dzięki specjalnym podcastom. W Radiu dla Zagranicy na przestrzeni lat pracowało lub z nim współpracowało wielu wybitnych twórców i dziennikarzy, w tym Jeremi Przybora, Irena Dziedzic, Bożena Walter, Michał Sumiński, a także Marek Łatyński i Piotr Mroczyk - późniejsi dyrektorzy Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Od 2024 roku dyrektorką Polskiego Radia dla Zagranicy jest Natalia Bryżko-Zapór.

IAR/ep

Świętujemy 13. Światowy Dzień Radia. Polskie Radio ma 99 lat!

13.02.2024 13:41
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia, ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były - w 1920 roku - Stany Zjednoczone. Polskie Radio regularne nadawanie programów rozpoczęło 18 kwietnia 1926 roku.

Polskie i ukraińskie pieśni w Bratysławie. Wyjątkowy koncert dla walczącej Ukrainy

29.02.2024 09:37
Pieśni polskich i ukraińskich autorów, w wykonaniu polsko-ukraińskiego duetu artystek, w centrum słowackiej Bratysławy. Koncert dedykowany "walczącej Ukrainie" organizował w stolicy Słowacji miejscowy Instytut Polski wspólnie z Ambasadą RP oraz we współpracy z Ambasadą Ukrainy.

Symbol polskich Tatr - kolejka linowa na Kasprowy Wierch - ma 88 lat

29.02.2024 12:05
Budowa jedynej w Polsce wysokogórskiej kolei linowej zakończyła się 29 lutego 1936 roku. Dwa tygodnie później, 15 marca, na szczyt wjechali pierwsi turyści. Była to pierwsza inwestycja tego typu w Europie, a 60. na świecie.

"Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950" - wystawa fotografii w Muzeum Warszawy

29.02.2024 14:21
Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950". To prezentacja albumów fotograficznych z dwóch ostatnich stuleci - powiedziała kuratorka Katarzyna Adamska.