Redakcja Polska

"Polacy światu. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie". Projekt w 80. rocznicę Bitwy o Monte Cassino

07.03.2024 16:18
Obozy letnie z Wojskami Obrony Terytorialnej, lekcje historyczne, gry, tworzenie albumów o polskich ułanach składają się na program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który organizuje Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".
Audio
  • Rozmowa o projekcie "Polacy - światu" przygotowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" [posłuchaj]
Katarzyna Czyżycka, koordynatorka projektu Polacy - światu w studiu PRdZ
Katarzyna Czyżycka, koordynatorka projektu "Polacy - światu" w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Jak tłumaczy prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski, projekt upamiętni bitwę - symbol męstwa i bohaterstwa polskiego żołnierza. - Chcieliśmy z jednej strony podziękować żołnierzom walczącym pod Monte Cassino, w większości już nieżyjącym, a z drugiej - pokazać młodym Polakom, uczniom szkół polonijnych i polskich, etos polskiego żołnierza – dodaje prezes.

Patronat nad projektem objął prezydent Andrzej Duda. Partnerami są między innymi Centralna Biblioteka Wojskowa, Akademia Marynarki Wojennej, Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Wojska Obrony Terytorialnej.

- W związku z projektem w ciągu roku odbędzie się polonijne lato z wojskiem. Na maj w Rzymie zaplanowano dziesiąty Światowy Zjazd Nauczycieli, na wrzesień - spotkanie szkół w Gdyni, a na listopad - konferencję podsumowującą projekt – informuje koordynatorka projektu Katarzyna Czyżycka, którą o szczegóły zapytała Ewa Plisiecka.

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać o Polakach, którzy pozostali na Białorusi i w Rosji". VI Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

29.06.2023 14:00
- Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych Polakach, którzy pozostali na Białorusi i w Rosji, tam sytuacja Polonii jest bardzo zła - mówił w czwartek w Sejmie, podczas inauguracji VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy minister w KPRM Henryk Kowalczyk.

Prezydent Andrzej Duda: dziękuję Polonii za obronę dobrego imienia Polski

01.07.2023 11:21
- Dziękuję Polonii i Polakom z zagranicy za wspieranie Polski i obronę jej dobrego imienia; proszę, żebyście nie przestawali, nie możemy osiąść na laurach - powiedział  prezydent Andrzej Duda podczas Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

NAWA z sukcesem realizuje misję promocji polskiej nauki. Ruszył Program POLONISTA

07.03.2024 17:37
- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej już od siedmiu lat inicjuje i wspiera proces umiędzynarodowienia polskiej nauki i szkolnictwa wyższego poprzez wymianę akademicką. Zajmujemy się również promocją i upowszechnianiem wiedzy na temat języka polskiego jako obcego na poziomie akademickim – mówi dr Dawid Kostecki, dyrektor NAWA.

Prezentacja książki "Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci"

07.03.2024 07:50
W Wilnie zaprezentowano książkę "Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci. Stanisław Swianiewicz i Józef Mackiewicz". Z tej okazji Instytut Polski w Wilnie zorganizował też dyskusję.