Redakcja Polska

77 lat temu oddziały 2. Korpusu Polskiego wyzwoliły Bolonię

21.04.2022 16:39
Miasto zostało wyzwolone w ramach operacji "Buckland", która miała decydujące znaczenie dla zadania Niemcom ostatecznej klęski we Włoszech. W walkach zginęło około 300 polskich żołnierzy, kolejnych 600 zostało rannych.
Audio
  • 77 lat temu oddziały 2. Korpusu Polskiego zajęły Bolonię [POSŁUCHAJ]
Wkroczenie oddziałów 2 Korpusu Polskiego do Bolonii. W samochodzie generałowie Zygmunt Bohusz-Szyszko i Klemens Rudnicki (za kierownicą)
Wkroczenie oddziałów 2 Korpusu Polskiego do Bolonii. W samochodzie generałowie Zygmunt Bohusz-Szyszko i Klemens Rudnicki (za kierownicą)Nieznany (zdjęcie z Narodowego Archiwum Cyfrowego, źr. Wikipedia.pl)

Bitwa o Bolonię była ostatnią operacją 2. Korpusu Polskiego we Włoszech i ostatnim jego starciem podczas II wojny światowej.

W Bolonii znajduje się Polski Cmentarz Wojenny, który jest największą spośród czterech polskich nekropolii we Włoszech. Spoczywa na nim 1432 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, walczących w ramach 8. Armii Brytyjskiej w rejonie Linii Gotów, Apeninu Emiliańskiego, rzeki Senio i Bolonii.

2. Korpus Polski, wraz z 1. Korpusem w Szkocji i 1. Dywizją Pancerną, stanowił trzon wojsk lądowych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, podległych rządowi polskiemu na emigracji.

IAR/PP

Stanisław Żaryn: narracja Rosji po zbrodni w Buczy wskazuje na zaplanowaną operację Kremla

21.04.2022 15:17
Rosyjska narracja publikowana po ujawnieniu zbrodni w Buczy wskazuje na zaplanowaną operację prowadzoną przez Kreml - ocenił na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Celem było zakłamanie prawdy o masakrze - dodał.

Mateusz Morawiecki w "The Economist": Zachód musi skończyć z ustępstwami wobec Rosji

21.04.2022 15:46
Zachód zbyt długo ignorował sygnały narastającego w Rosji imperializmu; ta polityka ustępstw musi się skończyć, bo jak pokazuje historia, ustępstwa do niczego nie prowadzą - napisał premier Polski Mateusz Morawiecki w brytyjskim tygodniku "The Economist".

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiada nowe zamówienia na uzbrojenie z USA

22.04.2022 08:43
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapewnił w czwartek w Waszyngtonie, że skala zakupów uzbrojenia z USA będzie większa niż w przeszłości. Dodał, że Polska ma do wyboru śmigłowce uderzeniowe firm Boeing i Bell, a decydująca będzie m.in. szybkość dostaw.