Redakcja Polska

Mijają 33 lata od przekazania insygniów prezydenta Rzeczpospolitej

22.12.2023 15:57
33 lata temu, 22 grudnia 1990 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej prezydentowi Lechowi Wałęsie, wybranemu w pierwszych po wojnie wyborach powszechnych
Audio
  • Mijają 33 lata od przekazania insygniów prezydenta Rzeczpospolitej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Konstytucja kwietniowa prezentowana w czasie wystawy Insygnia wolności w Senacie w 2015 roku.
Konstytucja kwietniowa prezentowana w czasie wystawy Insygnia wolności w Senacie w 2015 roku.Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl (źr. Wikipedia.org)

Przekazane wówczas insygnia najwyższego urzędu w Polsce to: tłoki pieczętne prezydenta Rzeczypospolitej, Chorągiew Rzeczypospolitej oraz dokumenty państwowe, w tym oryginał Konstytucji z 23 kwietnia 1935 roku, która była prawną podstawą kontynuowania działalności władz Polski na uchodźstwie.

Funkcjonujący w latach 1939-1990 rząd na uchodźstwie był symbolem tego, że Polacy nie zgadzają się na powojenny porządek w Europie Wschodniej. Na przestrzeni lat gabinet miał 16 premierów i współpracował z 6 prezydentami. Ostatnim z nich był Ryszard Kaczorowski, który objął urząd w lipcu 1989 roku, po tragicznej śmierci Kazimierza Sabbata.

Uroczystość w 1990 roku miała głęboki wymiar symboliczny, oznaczała bowiem zerwanie z narzuconym Polsce systemem demokracji ludowej, a jednocześnie podkreślała ciągłość władzy prezydenckiej w naszym kraju. Ryszard Kaczorowski powiedział wówczas znamienne słowa: "Przez długie lata od tragicznego roku 1939 insygnia te były zarówno naszym atutem prawnym, jak i symbolem wiary w odbudowę umęczonego kraju". 

W 2002 roku odsłonięto tablicę w hołdzie prezydentom Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, umieszczoną w kościele świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Warszawie. Uczestniczący w uroczystości prezydent Ryszard Kaczorowski podkreślił wówczas, że jest to uhonorowanie Polaków, którzy walczyli, cierpieli i umierali za Rzeczpospolitą.

Po 1990 roku Ryszard Kaczorowski często gościł w kraju, uczestnicząc w wydarzeniach patriotycznych i religijnych, między innymi wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę. Był zaangażowany w liczne inicjatywy społeczne, zabierał głos w ważnych i przełomowych dla Polski sprawach, jak wejście do Unii Europejskiej. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Dziedzictwa Archiwalnego w Warszawie, był członkiem Rady Pamięci Walk i Męczeństwa również w Warszawie, a także patronem Fundacji Ochrony Zabytków Militarnych pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Historycznego w Wielkiej Brytanii. Zginął w katastrofie smoleńskiej, 10 kwietnia 2010 roku. Został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

W 2018 roku na Jasnej Górze córki prezydenta - Alicja Jankowska i Jagoda Kaczorowska przekazały sanktuarium jego odznaczenia: Order Orła Białego, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Wielki Orderu Piusa IX, Order świętego Michała i świętego Jerzego oraz nagrodę Benemerenti.

Małżonka Ryszarda Kaczorowskiego - Karolina Kaczorowska - zmarła 21 sierpnia 2021 roku w Londynie. Była działaczką polonijną i charytatywną. W latach 1989-1990 pełniła funkcję pierwszej damy RP na uchodźstwie. Została pochowana obok męża.

12 listopada 2022 roku w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej złożono trumny ze szczątkami prezydentów: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego oraz Stanisława Ostrowskiego, które zostały sprowadzone z Wielkiej Brytanii. W Mauzoleum spoczął też Ryszard Kaczorowski wraz z małżonką.

IAR/PP

120 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz pierwszy otrzymała Nagrodę Nobla

11.12.2023 14:25
120 lat temu, 10 grudnia 1903 roku, uhonorowano ich za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości odkrytym przez Becquerela. Polska uczona, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, została nagrodzona wraz z mężem Piotrem Curie oraz z Henrim Becquerelem

42 lata temu komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny

13.12.2023 13:01
Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele. Celem stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu przywództwa przez rządzącą PZPR.

"Wyraz wdzięczności i szacunku". Prezydent Duda upamiętnił polskich żołnierzy na misjach zagranicznych

21.12.2023 14:34
- Dziś upamiętniamy wszystkich naszych żołnierzy i pracowników wojska, którzy polegli lub zmarli w czasie wykonywania misji zagranicznych; to wyraz wdzięczności i szacunku dla tych, którzy są gotowi oddać swoje życie dla realizacji zadania w sposób należyty - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.