Redakcja Polska

Wystawa „My Europianie” pokazuje naszą drogę do Unii Europejskiej

03.04.2024 13:03
Na ekspozycję z okazji 455. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej i 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zaprasza Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Audio
  • Wystawa "My Europianie" w Muzeum Niepodległości w Warszawie [posłuchaj]
Lech Marchlewski z Muzeum Niepodległości w studiu PRdZ
Lech Marchlewski z Muzeum Niepodległości w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

- Pokazujemy naszą drogę do Unii Europejskiej. Wszystko tak naprawdę zaczęło się w Lublinie – mówi kurator wystawy Lech Marchlewski. I wyjaśnia, że określenia „europianie” użył po raz pierwszy poeta przełomu renesansu i baroku Sebastian Fabian Klonowic. Tytuł wystawy to nawiązanie do swego rodzaju zalążka współczesnych unii z 1569 roku.

Jak podkreślił autor wystawy Jan Sęk, widoczny obecnie proces zjednoczeniowy rozpoczął się już wraz z Unią Lubelską. - Patrzymy na Unię Lubelską pod kątem wschodnich sąsiadów, Litwinów i innych narodów z Wielkiego Księstwa Litewskiego.  - mówił Jan Sęk. Zwrócił też uwagę, że warto w tym kontekście spojrzeć na hołd lenny, który książę pruski Albrecht Hohenzollern złożył wtedy królowi Zygmuntowi Augustowi. Obecny przy tym był Jan Kochanowski, który opisał to wydarzenie w poemacie "Proporzec albo hołd pruski".

Na wystawie znalazła się m. in. miniatura – kopia rzeźby pomnika Unii Lubelskiej, miedzioryt – portret króla Zygmunta Augusta, portret patrona Lublina – Św. Antoniego, portret papieża Jana Pawła II, cykl 8 rzeźb z brązu pt. Sybille Europejskiej Solidarności o nazwach: Eroica, Roma, Bruksela, Cracovia, Polonia, Europa, Misericordia i Spes. – Te dwie ostatnie – Sybilla miłosierdzia i Sybilla nadziei – są szczególnie ważne, bo w kontekście wojny na Ukrainie to pewnego rodzaju przesłanie do narodów Europy – dodaje Lech Marchlewski.  

Ekspozycja „My Europianie” będzie otwarta w Muzeum Niepodległości, w pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie, do końca czerwca.

Z kuratorem wystawy Lechem Marchlewskim rozmawia Ewa Plisiecka.

Obrazy Jacka Malczewskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

15.12.2023 13:53
Na wystawę składa się około 30 prac artysty, w tym cztery obrazy z ostatniego cyklu malarskiego "Wizja Ezechiela". Największe płótno z tytułowego cyklu przedstawiono pierwszy raz po konserwacji.

Koncert "Kolędy z kresową nutą" w Muzeum Niepodległości w Warszawie

07.01.2024 09:00
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprosiło w Święto Trzech Króli na koncert kolęd. Jak powiedział Lech Majewski, kierownik działu edukacji w muzeum, tym razem były to nieco inne kolędy, bo z kresową nutą.

Na ekrany polskich kin wszedł film „Powstaniec 1863” w reżyserii Tadeusza Syki

15.01.2024 14:13
To biograficzna opowieść przedstawiona z perspektywy powstańca styczniowego, kapelana, generała Stanisława Brzóski, organizatora i dowódcy  oddziału powstańczego złożonego z chłopów.  

Polsko-włoska historia walk o niepodległość w 19. wieku – wystawa w Muzeum Niepodległości

14.03.2024 13:47
Muzeum Niepodległości, wspólnie z Warszawskim Towarzystwem Dante Alighieri, zaprasza na wystawę „Viva La Polonia! Braterstwo Narodów w Powstaniu Styczniowym”, poświęconą polsko-włoskiemu braterstwu broni.