Redakcja Polska

Dariusz Brzeski: wróciłem, by zaopiekować się ziemią rodziców

06.10.2023 12:16
Wyjechałam do USA z rodzicami jako dziecko, jeszcze przed transformacją ustrojową w Polsce. Tam dorastałem, studiowałem antropologię w Huston, a później wyruszyłem w świat. Prowadziłem projekty na terenie Stanów, Hawajów, Kanady. W Stanach Zjednoczonych od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej brakuje napływu emigrantów z Polski, przez co zanika kontakt z krajem. Polonia amerykańska jest jakby odcięta od Polski. Trudno utrzymywać więź z Polską, to trochę życie między dwoma światami. To mi bardzo przeszkadzało – mówi Dariusz Brzeski.
Audio
  • Z Dariuszem Brzeskim, o powrocie z emigracji w Stanach Zjednoczonych i Niemczech oraz o powrocie do korzeni i tradycji polskiej wsi, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Dariusz Brzeski podróżuje po Polsce z gąską siodłatą Sunny i kaczką staropolską Wirek oraz psem Kundelinio.
Dariusz Brzeski podróżuje po Polsce z gąską siodłatą Sunny i kaczką staropolską Wirek oraz psem Kundelinio. Foto: archiwum Dariusza Brzeskiego

Dziesięć lat temu postanowiłem przenieść się do Europy. Zamieszkałem i pracowałem w Niemczech. Dla mnie połączenie z Polską było ważne. Będąc w Europie byłem bliżej Polski, bardziej zakorzeniony w kulturze i języku. Decydujący okazał się czas pandemii. Zmarli moi rodzice, mama i dwa dni później tata. Wróciłem na ich ziemię, żeby się nią zająć, zaopiekować, wdrożyć kilka projektów powrotu do tradycji polskiej wsi, niezależności żywnościowej. Na świecie obserwujemy dużą demografię powrotu młodych, wykształconych ludzi na wieś. U nas obserwuję podobną demografię ale wracają na wieś osoby starsze, emeryci jako wczasowicze, rekreacyjnie. A chciałbym, żebyśmy wracali do korzeni – mówi Dariusz Brzeski.

Podróżuję po Polsce z gąską siodłatą Sunny i kaczką staropolską Wirek. One są naszymi rodzimymi odmianami, które niestety zaczęły zanikać. A trzeba je zachować bo stanowią ważną bazę genetyczną. To są gatunki, które same się wyżywią i są odporne na choroby czy zmiany klimatu na naszym obszarze. Te wszystkie obce odmiany wymagają specjalnych pasz i opieki. Tym bardziej, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że te zwierzęta są głęboko zakorzenione w polskim folklorze, naszej tradycji. A obserwuję, że dla ludzi w miastach są one dziś egzotyką, czymś czego nam brakuję. Widzimy je w książkach, filmach, kreskówkach ale nie mamy ich żywych odpowiedników – wyjaśnia gość audycji Kierunek: Polska.

Z Dariuszem Brzeskim, o powrocie z emigracji w Stanach Zjednoczonych i Niemczech oraz o powrocie do korzeni i tradycji polskiej wsi, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.


Wybory 2023. Co zrobić, aby zagłosować za granicą?

29.09.2023 10:46

Wybory 2023. Ile komisji będzie za granicą? Jak będą liczone głosy?

29.09.2023 15:02
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że docelowo za granicą będzie utworzonych 410 komisji wyborczych. Przypomniała, że ministerstwo spraw zagranicznych utworzyło już ponad 400 obwodów głosowania za granicą.

Wybory parlamentarne poza granicami kraju. Jakie jest zainteresowanie nimi kanadyjskiej Polonii?

06.10.2023 11:49
Na terenie Kanady głosowanie w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP oraz referendum ogólnokrajowym, odbędzie się już w sobotę,14 października.