Redakcja Polska

Ośrodek Caritas w Myczkowcach niesie pomoc uchodźcom z Ukrainy od pierwszego dnia wojny

06.10.2022 12:06
Bieszczadzki ośrodek Caritas w Myczkowcach pierwszych uchodźców przyjął pod opiekę pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainie. - Jesteśmy zlokalizowani blisko granicy więc ci, którzy wiedzieli, że tu jesteśmy kierowali się do nas. Niektórych przywozili lokalni wolontariusze pracujący na granicy. Później zaczęły docierać do nas transporty zorganizowane, jak ewakuowani z terenów walk podopieczni i opiekunowie ośrodka dla osób niepełnosprawnych intelektualnie - wspomina Agata Chmura, edukatorka w ośrodku Caritas.
Audio
  • O pomaganiu uchodźcom z Ukrainy w bieszczadzkim ośrodku Caritas w Myczkowcach oraz konferencji Sacrum Karpat z Agatą Chmurą rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Dzieci zbierają zioła w zielniku w ośrodku Caritas w Myczkowcach.
Dzieci zbierają zioła w zielniku w ośrodku Caritas w Myczkowcach. Foto. Agata Chmura

Ludzie, którzy do nas przyjeżdżali bądź byli przywożeni, nie byli przypadkowi. Oni zdążali w konkretne miejsca. Mieli na terenie Polski lub dalej Europy, rodziny, bliskich, przyjaciół, którzy na nich czekali. Te pobyty wydłużały się maksymalnie do dwóch tygodni. Podobnie z grupami, które do nas były kierowane. W ciągu kilku dni, czasem nawet doby, były relokowane w głąb kraju. Każdemu, kogo mieliśmy okazję gościć, staraliśmy się zapewnić poczucie bezpieczeństwa i zabezpieczyć elementarne potrzeby egzystencjalne: sen, kąpiel, jedzenie, pranie, zabawki dla dzieci. Ci ludzie przyjeżdżali do nas po kilku godzinach stania na granicy a wcześniej, wielogodzinnej podróży do granicy – mówi Agata Chmura, edukatorka ośrodka Caritas w Myczkowcach.

Pomoc doraźna z pierwszych miesięcy wojny przekształciła się we wsparcie bardziej systemowe. - W wakacje organizowaliśmy turnusy wakacyjne dla ukraińskich dzieci, zarówno z terenów Ukrainy, jak również dzieci uchodźców przebywających w Polsce. Obecnie prowadzimy zajęcia językowe, integracyjne dla dzieci i młodzieży. W soboty, kiedy mają dzień wolny, organizujemy dla nich zajęcia, wycieczki. Poznają polskich rówieśników, praktykują język polski, odkrywają okolicę. Dbamy o nich, aby im było dobrze w Polsce – wyjaśnia gość audycji "Kierunek Polska".

Pomagać można również poprzez kulturę. Dlatego zapraszamy gości z Ukrainy oraz wszystkich zainteresowanych do ośrodka Caritas w Myczkowcach, 8 października 2022 r., od godz. 9.0, na konferencję Sacrum Karpat. Porozmawiamy o wielokulturowości i wielowyznaniowości Bieszczadów, kulturze religijnej dawnych mieszkańców w sferze duchowej i materialnej - przybliża Agata Chmura.

O pomaganiu uchodźcom z Ukrainy w bieszczadzkim ośrodku Caritas w Myczkowcach oraz konferencji Sacrum Karpat z Agatą Chmurą rozmawiała Małgorzata Frydrych.

 

Na audycję "Kierunek: Polska" zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


Spotkanie z ukraińską literaturą w Łazienkach Królewskich

06.10.2022 14:04
Przed nami 11. edycja spaceru literackiego „Czytamy gdzie indziej”. Tegoroczny projekt jest w całości dedykowany kulturze ukraińskiej - autorom bardziej i mniej znanym polskiej publiczności.  

Niemal 45 tysięcy komputerów trafiło do dzieci byłych pracowników PGR

06.10.2022 15:25
Już prawie 45 tysięcy komputerów i laptopów otrzymali uczniowie z terenów popegeerowskich w ramach programu "Granty PPGR – Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym". Poinformował o tym w Sejmie wiceszef MSWiA Paweł Szeferneker.