W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, że w związku z dowodami na udział rosyjskich służb w wywołaniu zeszłorocznego pożaru Centrum Handlowego Marywilska 44, w Warszawie, Polska
zamknie konsulat Rosji w Krakowie.
"W związku z dowodami, że to rosyjskie służby specjalne dokonały karygodnego aktu dywersji wobec centrum handlowego przy Marywilskiej, podjąłem decyzję o wycofaniu zgody na działanie konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie" - napisał w mediach społecznościowych minister Radosław Sikorski.
Na konferencji prasowej w Londynie szef polskiej dyplomacji tłumaczył, że Polska nie może tolerować takich aktów dywersji. - Tam cudem nikt nie zginął, więc to nie jest zachowanie, które możemy tolerować - podkreślił i dodał, że demokracje Zachodu nie dokonują w Rosji aktów dywersji.
Minister Radosław Sikorski jednocześnie zaapelował do innych krajów Unii Europejskiej, aby ograniczyli rosyjskim dyplomatom prawo do poruszania. Przypomniał, że takie ograniczenia wprowadziły już Polska i Czechy. Jak mówił, rosyjscy dyplomaci w Europe często wykonują zadania niezgodne ze statusem dyplomaty i dlatego trzeba im utrudnić obsługę agentów. - Rosjanie nie mają prawa do korzystania z dobrodziejstw ze strefy Schengen - podkreślił.
Polska nie wyśle żołnierzy na Ukrainę. Zapewnia o tym MON. Stany Zjednoczone nie oczekują od Polski wysłania wojsk na Ukrainę – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Paweł Zalewski. Wiceszef MON spotkał się w Waszyngtonie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Elbridgem Colby'm oraz z grupą senatorów i członków Izby Reprezentantów.
Informujemy również, że polskie wojsko będzie miało własne satelity obserwacyjne. Umowę w
tej sprawie podpisała Agencja Uzbrojenia przez konsorcjum, które tworzą polsko-fińska firma ICEYE oraz Wojskowe Zakłady Łączności nr 1.
Zgodnie z umową, wojsko otrzyma nowoczesne zdolności rozpoznawcze, dzięki satelitom wyposażonym w radary z syntetyczną aperturą (SAR). Technologia ta umożliwia generowanie obrazów powierzchni Ziemi o bardzo wysokiej rozdzielczości, również w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak silne zachmurzenie. Satelity będą krążyły po orbicie heliosynchronicznej (SSO), zapewniając regularne obserwacje powierzchni Ziemi z takim samym oświetleniem słonecznym przy każdym przelocie.
W "Kartce z kalendarza" przypomnimy o 90 -tej rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego, marszałka Polski, twórcy Legionów, architekta niepodległości Polski i zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej.
Józef Piłsudski już za życia był postacią legendarną. Uczestnik działalności niepodległościowej, zesłaniec caratu, założyciel Polskiej Partii Socjalistycznej. Wybuch I wojny światowej był dla niego okazją do walki o odbudowę Polski – postawił na sojusz z Niemcami i Austro-Węgrami, ale gdy zorientował się, że traktują Polaków jedynie jako mięso armatnie, odmówił współpracy. Trafił do więzienia w Magdeburgu.
W listopadzie 1918 roku, uwolniony z internowania, powrócił do Warszawy specjalnym pociągiem. Zyskał ogromne poparcie społeczne i wojskowe. Jako Naczelnik Państwa przejął władzę, kierując krajem w decydujących momentach kształtowania się jego granic i struktur.
Mówimy również o wyzwaniach stojących przed papieżem Leonem XIV. Rozmawiamy o nich z Marcinem Przeciszewskim, prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej.
O zbliżającym się XI Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych w Wilnie informujemy w rozmowie Marii Wieczorkiewicz z Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".
Po raz jedenasty nauczyciele polonijni oraz eksperci z całego świata spotkają się w Wilnie podczas XI Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych. Wydarzenie potrwa od 23 do 25 maja. Organizatorami są Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP oraz Fundacja Dobroczynności i Pomocy "Dom Kultury Polskiej w Wilnie".
Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych to prestiżowe forum wymiany doświadczeń, popularyzacji polskiej kultury oraz prezentacji najlepszych praktyk edukacyjnych. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "Polacy światu: Nobliści", który promuje dorobek polskich laureatów Nagrody Nobla i ich wkład w rozwój światowej nauki oraz literatury.
Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, zwrócił uwagę, że tegoroczne spotkanie ma charakter jubileuszowy. - Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Wilnie rzeczywiście będzie jedenastym spotkaniem, ale jubileuszowym, bowiem to jest już piętnasty rok, kiedy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska zaprasza pedagogów polonijnych i pedagogów polskich, interesujących się tą problematyką do budowania wspólnej platformy wymiany doświadczeń, wsparcia i rozwijania tego, co ważne w edukacji, kulturze i historii - powiedział Dariusz Piotr Bonisławski.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.