Redakcja Polska

2,5 mln zł na pomoc dla ukraińskich Sum z Programu Polska Pomoc 2024

23.06.2024 20:14
Cztery mobilne schrony oraz działania w zakresie wsparcia medycznego i psychologicznego zostaną skierowane do ukraińskich Sum oraz rejonu sumskiego - poinformował lubelski ratusz. Około 2,5 mln zł dofinansowania na te działania pochodzi z ministerstwa spraw zagranicznych.
Pomoc Ukrainie
Pomoc Ukrainie Shutterstock.com/Shyntartanya

O wsparciu dla miasta partnerskiego Lublina poinformowała w komunikacie Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza. „Sumy znajdują się w bezpośredniej bliskości frontu i są celem nieustannych ataków. Jesteśmy w stałym kontakcie z kierownictwem Sum, a pozyskiwane informacje o najpilniejszych potrzebach w zakresie ochrony ludności zainspirowały nas do zainicjowania wspólnych projektów” – przekazał sekretarz Lublina Andrzej Wojewódzki.

Cztery mobilne schrony oraz wsparcie medyczne i psychologiczne trafi w ten rejon na Ukrainę dzięki blisko 2,5 mln zł dofinansowania, które miasto Lublin otrzymało z ministerstwa spraw zagranicznych z Programu Polska Pomoc 2024.

Z informacji przekazanych przez ratusz wynika, że schrony powstaną w okolicy najbardziej uczęszczanych przystanków i miejsc publicznych w Sumach. Podczas szkoleń miejscowi będą uczyć się, jak radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi oraz poznają techniki zwiększania odporności na stres, tak by być w stanie pomóc sobie i swoim sąsiadom.

W rejonie sumskim zamieszkiwanym przez ok. 140 tys. osób powołane zostaną z kolei mobilne zespoły medyczne i psychologiczne, które będą udzielać pomocy osobom mającym trudności w korzystaniu z pomocy lekarskiej w Sumach. Zaplanowano także zakup dwóch pojazdów – mobilnego laboratorium i mobilnego ambulatorium.


PAP/ho

Zgoda UE na negocjacje akcesyjne Ukrainy. Zełenski: pokolenia naszego narodu spełniają swoje marzenie

21.06.2024 17:45
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował państwom unijnym za wyrażenie zgody na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą. We wpisie w mediach społecznościowych dziękuje za "zdecydowaną wolę polityczną".

Ukraińcy mogą atakować przy pomocy amerykańskiej broni cele położone do 100 km w głąb Rosji

22.06.2024 16:15
Zezwolenie na ostrzeliwanie przy pomocy amerykańskiej broni celów na terytorium Rosji, położonych w odległości do 100 km od granicy, ograniczyło ataki Kremla na Ukrainę, jednak Kijów nadal nie jest w stanie uderzać w kluczowe rosyjskie lotniska - ujawnił dziennik "Washington Post", powołując się na źródła ukraińskie.

"W polityce zagranicznej nic nigdy nie jest raz na zawsze". Radosław Sikorski o wyzwaniach polskiej dyplomacji

22.06.2024 20:05
Gościem specjalnym Polskiego Radia dla Zagranicy był minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy m.in. o potrzebie walki z dezinformacją, relacjach polsko - ukraińskich i przyszłości Europy po zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Prezydent Ukrainy: jesteśmy zdeterminowani do walki z Rosją na jej terytorium

23.06.2024 16:00
- Ukraina jest zdeterminowana, by zwalczać rosyjskich terrorystów na ich terytorium i potrzebuje takiej samej determinacji ze strony zachodnich partnerów – oświadczył w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski.