Redakcja Polska

Trwa odnawianie Kolegiaty Świętej Trójcy na Wołyniu

30.08.2023 15:31
Kolegiata Świętej Trójcy w Ołyce odzyskuje swój dawny blask. Wszystko dzięki konserwatorom z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Projekt renowacji zabytku nadzoruje Instytut Polonika, a finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Kolegiata Świętej Trójcy na Wołyniu
Kolegiata Świętej Trójcy na WołyniuFot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski

Mimo trwającej wojny, na Wołyniu odnawiana jest jedna z najpiękniejszych świątyń - Kolegiata Świętej Trójcy w Ołyce. Kościół został wzniesiony na początku XVII wieku na zlecenie Albrychta Stanisława Radziwiłła według projektu Benedetta Molliego i Giovanniego Maliverny. Po zamknięciu kolegiaty przez władze radzieckie zabytek stopniowo zaczął popadać w ruinę. Dopiero w 1996 roku kolegiata została zwrócona rzymskokatolickiej parafii w Ołyce. Odbudowę zabytkowej świątyni rozpoczęto w 2013 roku. Dziś, po wielu latach prac konserwatorskich, budynek zaczyna stopniowo odzyskiwać utracony blask.


Fot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski

- Dążymy do tego, żeby w perspektywie końca tych prac, ten kościół przywrócił się w kształt, jaki oglądał w połowie XVII wieku jego fundator Stanisław Albrecht Radziwiłł. Precyzyjnej ikonografii przedstawienia kościoła z tego czasu nie ma, ale badania chemiczne i konserwatorskie pozwalają na to, żeby z dużą dozą prawdopodobieństwa oddać kształt i wygląd kościoła - powiedział Jan Żółtowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.


Posłuchaj
07:57 Odnawianie Kolegiaty Świętej Trójcy na Wołyniu.mp3 Kolegiata Świętej Trójcy w Ołyce odzyskuje swój dawny blask. Przygotował Eugeniusz Sało

 

W tym roku konserwatorzy skupiają się na renowacji elewacji i osuszaniu murów. Dokończone będą prace przy posadzce świątyni. Odnawiane są również figury apostołów, obrazy i alabastrowe anioły. Niestety remont utrudnia trwająca na Ukrainie wojna.


Fot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski

- Dużo naszych chłopców poszli na wojnę. Z naszej parafii, dzięki Bogu nikt nie zginą. Ale już dwóch chłopców, którzy pracowali przy restauracji, nie ma. Młodzi, po 35 lat. Choć oni byli wyznania prawosławnego, pozostali w naszych sercach, bo tyle lat tutaj pracowali i byli dobrze nam znani - opowiada ks. Jerzy Pohnerybka, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Ołyce.

W sumie ukończono już 70 procent prac zaplanowanych ta ten rok. I choć współczesność niesie ze sobą wyzwania, to praca Fundacji i zaangażowanie specjalistów dają nadzieję na przyszłość, w której Kolegiata znów będzie dumnym symbolem kulturowego bogactwa Wołynia.

 

Eugeniusz Sało

 


Zobacz więcej na temat: Wołyń Ukraina

40 tys. ukraińskich żołnierzy. Zwiększona misja szkoleniowa w UE

31.08.2023 08:54
Szef unijnej dyplomacji zapowiedział zwiększenie liczby ukraińskich żołnierzy, szkolonych w krajach Unii Europejskiej, do 40 tysięcy. Josep Borrell mówił o tym w hiszpańskim Toledo, gdzie na nieformalnej naradzie spotykają się ministrowie spraw zagranicznych i obrony państw członkowskich.

MSZ informuje o likwidacji Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku

31.08.2023 11:00
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że dziś zostaje zlikwidowana Agencja Konsularna Rzeczypospolitej Polskiej w Smoleńsku. Resort dyplomacji podkreśla, że 14 lipca polski ambasador w Moskwie otrzymał od rządu Federacji Rosyjskiej notę o cofnięciu zgody na funkcjonowanie placówki.

Nauczanie języka polskiego w ukraińskich szkołach. Władze obwodu połtawskiego: krok na rzecz naszej integracji

31.08.2023 16:14
- Planujemy wprowadzić w szkołach w naszym regionie nauczanie języka polskiego jako języka obcego; będzie to kolejny krok na rzecz naszej integracji z Polską w wymiarze m.in. historycznym i kulturowym - oznajmił Ołeksandr Biłeńki, przewodniczący rady obwodu połtawskiego w centralnej części Ukrainy.