X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Kyiv Symphony Orchestra zagra w warszawskiej Filharmonii Narodowej [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 19:00
Część ukraińskich muzyków walczy w wojskach obrony terytorialnej, inni pracują jako wolontariusze, a jeszcze inni grają dla ogarniętej wojną ojczyzny. 21 kwietnia 2022 roku Sala Koncertowa warszawskiej Filharmonii Narodowej stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia. Muzycy Kyiv Symphony Orchestra zaprezentują się w Nadzwyczajnym Koncercie Symfonicznym.
Kyiv Symphony Orchestra na Placu Niepodległości w Kijowie
Kyiv Symphony Orchestra na Placu Niepodległości w KijowieFoto: PAP/Abaca

W wykonaniu zespołu, prowadzonego przez Luigiego Gaggera, zabrzmią utwory czołowych kompozytorów ukraińskich – Maksima Berezowskiego, Myrosława Skoryka i Borysa Latoszynskiego. Wieczór uświetni solista – wybitny polski skrzypek Janusz Wawrowski, który wykona "Fantazję brillante" Henryka Wieniawskiego. Wydarzenie będzie transmitować radiowa Dwójka. 

– Polskie Radio wspiera Ukrainę i artystów ukraińskich w ich walce o niepodległą ojczyznę. Cieszy mnie ogromnie, że to właśnie w naszym studiu możemy gościć tych artystów – mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Wsparcie dla artystów

W geście solidarności z artystami ukraińskimi europejskie instytucje oferują wsparcie, zapraszając muzyków do swych gmachów. Dzięki tak wyjątkowej idei Kyiv Symphony Orchestra otrzymała zgodę na wyjazd z ogarniętego wojną kraju. Będzie to pierwszy występ zespołu od początku trwającej na Ukrainie rosyjskiej agresji, poprzedzony kilkunastoma dniami prób. O przygotowaniach do występu rozmawialiśmy w audycji "Trójka przed południem".


Czytaj także:

Obrona terytorialna zamiast sali koncertowej

Ostatni koncert przed agresją Rosji na Ukrainę muzycy dali w połowie lutego. Następny, z udziałem wybitnego niemieckiego śpiewaka, Matthiasa Goerne, już się nie odbył. Próby przerwano. – Część muzyków walczy w wojskach obrony terytorialnej, inni pracują jako wolontariusze. Na szczęście wszyscy żyją – powiedziała PAP, w pierwszych tygodniach wojny, dyrektor Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej Anna Stawyczenko. Wraz z nią do Polski przyjechała ponad stuosobowa grupa muzyków, pracowników Kyiv Symphony Orchestra, i ich rodzin. W Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego przygotowują się do występów.

Muzyka przepełniona nadzieją

Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny 21 kwietnia w Filharmonii Narodowej to niezwykle ważne wydarzenie, którego znaczenia nie sposób przecenić. To także nasze wsparcie dla Ukrainy. Muzyka daje siłę, nadzieję, tak mówią muzycy z Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej. Przyjechali z różnych stron Ukrainy, Kijowa, Irpienia, Lwowa, Łucka, Charkowa. Chcą grać, by dawać nadzieję tym, którzy zostali w kraju ogarniętym wojną i walczą. 

Posłuchaj
14:10 Trojka Reportaz 2022_04_20-18-43-02.mp3 Muzycy Kyiv Symphony Orchestra i ich przygotowania do Nadzwyczajnego Koncertu Symfonicznego (Reportaż/Trójka)

 

Otrzymali szczególne pozwolenie od władz Ukrainy. Muzycy kijowskiej orkiestry:przed nami ważna misja/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: Dla Ukrainy
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 18.41

gs/kr

Czytaj także

Trwoga mieszkańców zachodniej Ukrainy. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 07:07
Czują strach przed wojną, mimo że mieszkają na zachodzie Ukrainy. Boją się, choć pociski Rosjan w obwodzie lwowskim spadają rzadziej niż na wschodzie Ukrainy. Mieszkańcy Gródka (przed wojną Gródka Jagiellońskiego), położonego ok. 30 km od Lwowa, widzieli jednak łunę i słyszeli wybuchy po ataku na Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa i Pokoju na poligonie koło Jaworowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż o polskiej pomocy po dramacie Buczy [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 18:43
Prezes jednej z firm przyjął do siebie rodzinę z Ukrainy. Teraz przygotowuje paczki i wysyła swojego pracownika do Chełma, gdzie dary są przekazywane. Nasza reporterka pojechała tam z mikrofonem.
rozwiń zwiń