Raport Białoruś

Targi o rosyjską ropę: w zamian białoruska benzyna

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 08:38
Rosja chce, aby Białoruś przekazała jej 2-2,5 miliona ton produktów z ropy naftowej w 2013 roku. To warunek porozumienia o dostawach w przyszłym roku – poinformował Aleksander Nowak, minister energetyki Rosji.
Rafineria Naftan w Nowopołocku
Rafineria Naftan w NowopołockuFoto: naftan.by

Aleksander Nowak zaznaczył, że porozumienie dotyczące 2013 roku nie zostało jeszcze zawarte. Według agencji Interfax Nowak stwierdził, że Rosja może obejść się bez dostawy białoruskiej benzyny, wystarczy jej własna produkcja. – Potrzebujemy (dostaw z Białorusi) by mieć dodatkowe gwarancje i stabilniejszą sytuację – powiedział Nowak.

Na początku listopada wicepremier Białorusi Uładzimir Siemaszko powiedział, że Mińsk porozumiał się z Moskwą co do wznowienia dostaw ropy w czwartym kwartale w takiej samej ilości, jak uzgadniano wcześniej. Obecnie rosyjska prasa, powołując się na anonimowe źródła, pisze o innych wynikach tych rozmów (czytaj więcej >>>). Rosja zapowiadała wcześniej, że dostawy zmniejszy, co miało związek z aferą rozpuszczalnikową. Moskwa zakłada, że Mińsk sprzedawał produkty naftowe pod nazwą rozpuszczalników, po to by nie uiszczać cła eksportowego do rosyjskiego budżetu (rozpuszczalniki są zwolnione od tego podatku).

Siemaszko na początku listopada stwierdził również, że uzgodniono wielkość dostaw ropy w 2013 roku.

telegraf.by/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Na Białorusi drożeje benzyna: ogłosił Biełnieftiechim

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 22:31
Białoruski państwowy koncern paliwowy Biełnieftiechim zapowiedział podwyżki cen na benzynę i olej napędowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mniejsze dostawy ropy to rosyjska kara?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 14:14
Obniżenie dostaw ropy naftowej to zapewne rosyjski odwet za machinacje Białorusi związane z eksportem tzw. rozpuszczalników – komentują eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka chce cięć w milicji i aparacie państwa

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 08:00
Aleksander Łukaszenka powoła specjalną komisję, która ma zająć się reformą organów państwowych. Szef państwa mówi o redukcjach personelu w zakresie 25-30 procent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: saldo handlu zagranicznego już ujemne

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 07:10
Białoruś zanotowała w sierpniu po raz pierwszy w tym roku deficyt w handlu zagranicznym towarami. Prawdopodobnie ma to związek z końcem handlu rozpuszczalnikami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwarta podwyżka cen benzyny w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 06:38
Od stycznia ceny paliwa na Białorusi wzrosły o ponad 20 procent. O podwyżce poinformował białoruski koncern naftowy Biełnieftiechim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fala podwyżek. Mięso drożeje o 30 procent

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 06:42
Białorusini w ostatnich dniach żyją podwyżkami. Podrożały nie tylko paliwa, ale również bilety. O około jedną trzecią droższe ma być mięso. Tanieje białoruski rubel.
rozwiń zwiń