X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Na Białorusi drożeje chleb. Trzecia podwyżka w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 14:38
Na Białorusi drożeją chleb, nabiał i drób. To kolejna w tym półroczu podwyżka cen żywności.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): podwyżki cen żywności na Białorusi
Na Białorusi drożeje chleb. Trzecia podwyżka w tym roku
Foto: Glowimages/East News

Podwyżkę cen chleba, nabiału, drobiu oraz jajek na Białorusi ogłosiła w sobotę państwowa agencja Biełta, powołując się na decyzję Ministerstwa Gospodarki. Jest to kolejna podwyżka cen żywności w tym roku.
Zgodnie z rozporządzeniem resortu gospodarki z 18 listopada maksymalne ceny zbytu chleba żytniego i żytnio-pszennego oraz pieczywa z mąki pszennej z zawartością cukru i tłuszczy nieprzekraczającą 14 proc., a także drobiu i jajek wzrastają o 10 proc.
Oprócz tego zezwolono na podniesienie maksymalnych ceny zbytu produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu i niezawierających dodatków smakowych - o 3,5 proc. w listopadzie i o tyle samo w grudniu. Maksymalne ceny pozostałych produktów mlecznych mogą wzrosnąć o 5 proc. do końca roku.
Pieczywo, nabiał, jajka i mięso należą na Białorusi do towarów, których ceny są regulowane przez państwo. Od listopada 2011 roku ceny na podstawowe produkty żywnościowe i towary przemysłowe są regulowane, aby zmniejszyć inflację, która w 2011 r. wyniosła 108,7 proc.
W tym półroczu pieczywo drożało już dwukrotnie - o 10 proc. podniesiono jego ceny w sierpniu, a potem o tyle samo w październiku. Maksymalne ceny jajek wzrosły w lutym o 20 proc., a nabiału w październiku o 4 procent.
Obecnie wśród towarów, których ceny są regulowane przez resort gospodarki znajdują się m.in. sery, ryby, sól, kawa, herbata, chleb, mleko oraz jajka. Ceny regulowane przez władze obwodowe i mińskie obejmują zaś m.in. mydło i rajstopy.
Według danych głównego urzędu statystycznego Biełstat inflacja wyniosła od początku roku 12 proc. Według Ministerstwa Gospodarki do końca grudnia wzrośnie do 15-16 proc. Oznacza to, że zostanie przekroczony wskaźnik 12 proc. w skali rocznej pierwotnie prognozowany przez rząd

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka na dożynkach. Apeluje o większą wydajność w rolnictwie w kołchozach i w sowchozach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 00:22
Aleksander Łukaszenka zaapelował w sobotę o większą wydajność białoruskiego rolnictwa. Podczas dożynek w Żłobinie osobiście nagrodził najlepszych kombajnistów. Prawie cała produkcja rolna na Białorusi pochodzi z kołchozów i sowchozów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: fabryka kupiła sprzęt, który nie mieści się w halach. Buduje więc… nowe hale

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 00:01
Przewodniczący białoruskiego Komitetu Kontroli Państwowej Alaksandr Jakabson ostro skrytykował kierownictwo zakładów lnianych w Lachowiczach za niegospodarną modernizację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś chce kupić kolejny terminal w Kłajpedzie na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 18:48
Ambasador Białorusi na Litwie Władimir Drazin poinformował, że firma Belaruskali chce kupić jeszcze jeden terminal w litewskiej Kłajpedzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżki na Białorusi: rośnie kwota bazowa, a więc drożeją mandaty, grzywny i rozwody

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:51
Białorusinów czekają od 1 października kolejne podwyżki. Drożeje m.in. transport miejski. O jedną trzecią wzrasta kwota bazowa, na podstawie której oblicza się grzywny, opłaty za zawarcie związku małżeńskiego czy miejsce w domu studenckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: nowy rekord dolara. Co miesiąc rośnie o 100 rubli białoruskich

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:00
Na białoruskiej giełdzie papierów wartościowych i walut dolar osiągnął kurs 9110 rubli białoruskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: 50 procent rocznie na lokacie w rublu białoruskim

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:30
Banki białoruskie podniosły jeszcze bardziej oprocentowanie depozytów pod koniec ostatniego tygodnia – zauważa agencja BelaPAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: rezerwy walutowe stopniały. Przed Łukaszenką są trzy możliwości...

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 16:30
Niebezpiecznie szybko topnieją rezerwy walutowe Białorusi. To wynik negatywnych procesów zachodzących w miejscowej gospodarce, które uwidoczniły się w drugim półroczu tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka apeluje: nie skupujcie dolarów w kantorach

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 23:00
Aleksander Łukaszenka wezwał Białorusinów, by nie wykupywali dolarów, euro i innych zagranicznych walut, zapewnił, że nie powinni obawiać się dewaluacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga na płatne drogi na Białorusi. Kierowcy dostają olbrzymie kary

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 06:10
Właściciele samochodów ciężarowych na Białorusi skarżą się na nowy system opłaty za korzystanie z dróg. Obowiązuje on również obcokrajowców (również jeżdżących autami osobowymi). W przypadku naruszeń, kary są bardzo duże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Łukaszenka rozwiąże problemy finansowe Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 17:00
Aleksander Łukaszenka może zgodzić się na prywatyzację lub poprosić o pomoc Rosję, ale ta na pewno poprosi o coś w zamian – piszą komentatorzy dziennika ”Nawiny”.
rozwiń zwiń