Raport Białoruś

Na Białorusi drożeje chleb. Trzecia podwyżka w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 14:38
Na Białorusi drożeją chleb, nabiał i drób. To kolejna w tym półroczu podwyżka cen żywności.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): podwyżki cen żywności na Białorusi
Na Białorusi drożeje chleb. Trzecia podwyżka w tym roku
Foto: Glowimages/East News

Podwyżkę cen chleba, nabiału, drobiu oraz jajek na Białorusi ogłosiła w sobotę państwowa agencja Biełta, powołując się na decyzję Ministerstwa Gospodarki. Jest to kolejna podwyżka cen żywności w tym roku.
Zgodnie z rozporządzeniem resortu gospodarki z 18 listopada maksymalne ceny zbytu chleba żytniego i żytnio-pszennego oraz pieczywa z mąki pszennej z zawartością cukru i tłuszczy nieprzekraczającą 14 proc., a także drobiu i jajek wzrastają o 10 proc.
Oprócz tego zezwolono na podniesienie maksymalnych ceny zbytu produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu i niezawierających dodatków smakowych - o 3,5 proc. w listopadzie i o tyle samo w grudniu. Maksymalne ceny pozostałych produktów mlecznych mogą wzrosnąć o 5 proc. do końca roku.
Pieczywo, nabiał, jajka i mięso należą na Białorusi do towarów, których ceny są regulowane przez państwo. Od listopada 2011 roku ceny na podstawowe produkty żywnościowe i towary przemysłowe są regulowane, aby zmniejszyć inflację, która w 2011 r. wyniosła 108,7 proc.
W tym półroczu pieczywo drożało już dwukrotnie - o 10 proc. podniesiono jego ceny w sierpniu, a potem o tyle samo w październiku. Maksymalne ceny jajek wzrosły w lutym o 20 proc., a nabiału w październiku o 4 procent.
Obecnie wśród towarów, których ceny są regulowane przez resort gospodarki znajdują się m.in. sery, ryby, sól, kawa, herbata, chleb, mleko oraz jajka. Ceny regulowane przez władze obwodowe i mińskie obejmują zaś m.in. mydło i rajstopy.
Według danych głównego urzędu statystycznego Biełstat inflacja wyniosła od początku roku 12 proc. Według Ministerstwa Gospodarki do końca grudnia wzrośnie do 15-16 proc. Oznacza to, że zostanie przekroczony wskaźnik 12 proc. w skali rocznej pierwotnie prognozowany przez rząd

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka na dożynkach. Apeluje o większą wydajność w rolnictwie w kołchozach i w sowchozach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 00:22
Aleksander Łukaszenka zaapelował w sobotę o większą wydajność białoruskiego rolnictwa. Podczas dożynek w Żłobinie osobiście nagrodził najlepszych kombajnistów. Prawie cała produkcja rolna na Białorusi pochodzi z kołchozów i sowchozów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: fabryka kupiła sprzęt, który nie mieści się w halach. Buduje więc… nowe hale

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 00:01
Przewodniczący białoruskiego Komitetu Kontroli Państwowej Alaksandr Jakabson ostro skrytykował kierownictwo zakładów lnianych w Lachowiczach za niegospodarną modernizację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś chce kupić kolejny terminal w Kłajpedzie na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 18:48
Ambasador Białorusi na Litwie Władimir Drazin poinformował, że firma Belaruskali chce kupić jeszcze jeden terminal w litewskiej Kłajpedzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżki na Białorusi: rośnie kwota bazowa, a więc drożeją mandaty, grzywny i rozwody

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:51
Białorusinów czekają od 1 października kolejne podwyżki. Drożeje m.in. transport miejski. O jedną trzecią wzrasta kwota bazowa, na podstawie której oblicza się grzywny, opłaty za zawarcie związku małżeńskiego czy miejsce w domu studenckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: nowy rekord dolara. Co miesiąc rośnie o 100 rubli białoruskich

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:00
Na białoruskiej giełdzie papierów wartościowych i walut dolar osiągnął kurs 9110 rubli białoruskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: 50 procent rocznie na lokacie w rublu białoruskim

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:30
Banki białoruskie podniosły jeszcze bardziej oprocentowanie depozytów pod koniec ostatniego tygodnia – zauważa agencja BelaPAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: rezerwy walutowe stopniały. Przed Łukaszenką są trzy możliwości...

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 16:30
Niebezpiecznie szybko topnieją rezerwy walutowe Białorusi. To wynik negatywnych procesów zachodzących w miejscowej gospodarce, które uwidoczniły się w drugim półroczu tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka apeluje: nie skupujcie dolarów w kantorach

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 23:00
Aleksander Łukaszenka wezwał Białorusinów, by nie wykupywali dolarów, euro i innych zagranicznych walut, zapewnił, że nie powinni obawiać się dewaluacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga na płatne drogi na Białorusi. Kierowcy dostają olbrzymie kary

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 06:10
Właściciele samochodów ciężarowych na Białorusi skarżą się na nowy system opłaty za korzystanie z dróg. Obowiązuje on również obcokrajowców (również jeżdżących autami osobowymi). W przypadku naruszeń, kary są bardzo duże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Łukaszenka rozwiąże problemy finansowe Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 17:00
Aleksander Łukaszenka może zgodzić się na prywatyzację lub poprosić o pomoc Rosję, ale ta na pewno poprosi o coś w zamian – piszą komentatorzy dziennika ”Nawiny”.
rozwiń zwiń